Kategorie
Artykuły

Wpływ sportu na przychody innych branż

Branża sportowa jest piekielnie bogata. Sport generuje miliardy dolarów zysku dla działaczy sportowych, władz, właścicieli, sportowców, drużyn i wszystkich agentów, którzy są bezpośrednio zaangażowani w sport. Co ciekawe, branża sportowa ma daleko idący wpływ również na wiele innych sektorów gospodarki i biznesów, a pieniądze generowane bezpośrednio są znacznie mniejsze niż te generowane pośrednio. 

Chodzi tutaj oczywiście o to, w jaki sposób sport zarabia pieniądze dla innych obszarów gospodarki. Nie ulega wątpliwości, że biznesem, na który sport ma największy wpływ i który dzięki niemu generuje ogromne przychody, jest branża bukmacherska. Bukmacherzy bez podatku zarabiają bez wątpienia najwięcej na branży sportowej. Zarówno polscy, jak i zagraniczni bukmacherzy z całego świata skutecznie wykorzystują ogromną popularność sportu i entuzjazm fanów. Faktem jest, że są dyscypliny lub wydarzenia sportowe, które generują miliony zakładów na platformach bukmacherskich, jak choćby najlepsze zakłady piłki nożnej. Innym świetnym przykładem może być Super Bowl LVIII, które wygenerowało około 16 miliardów dolarów w zakładach!

Jednak zakłady sportowe i ogólny hazard to nie jedyne branże, które bogacą się za sprawą sportu. Istnieje wiele innych sektorów, na które sport ma pewien pośredni wpływ, dlatego można śmiało stwierdzić, że niektóre gospodarki są w dużej mierze od niego zależne. 

Biznes detaliczny

Firmy komercyjne i detaliczne zarabiają krocie dzięki sportowi. Wystarczy spojrzeć na towary, które są rozpowszechniane i kupowane przez fanów. I nie mówimy tu tylko o towarach związanych ze sportem, takich jak koszulka z logo klubu piłkarskiego lub markowa dżokejka, ale o ogólnych produktach z branży odzieżowej. 

Sportowcy stają się ikonami dla fanów, a ludzie chcą ubierać się jak ich ulubieńcy — chcą nosić te same buty i akcesoria, bo zwyczajnie chcą być tacy jak oni. To z kolei natychmiast uruchamia cały mechanizm sprzedaży coraz większej ilości produktów. Firmy odzieżowe współpracują z wielkimi sportowcami, a marki modowe sponsorują poszczególnych zawodników. Wszystko to przyczynia się do wzrostu sprzedaży detalicznej — sprzedaży, która jest napędzana przez sam sport. 

I nie chodzi tylko o odzież. Każdy produkt, który jest wspierany, sprzedawany lub promowany przez sportowców, staje się natychmiastowym hitem i źródłem dochodów. Media społecznościowe w znacznym stopniu ułatwiły komercjalizację wszystkiego, od influencerów sportowych!

Turystyka i hotelarstwo

Poza handlem detalicznym sport ma także duży wpływ na turystykę i hotelarstwo. Najlepiej widać to na przykładzie dużego wydarzenia sportowego i związanej z nim aktywności turystycznej. 

Frekwencja to zatem nie tylko pieniądze ze sprzedaży biletów. Wydarzenie sportowe sprawia, że więcej osób gromadzi się w danym miejscu, a większa liczba turystów oznacza większe ogólne wydatki konsumenckie i konsumpcję usług hotelarskich — niezależnie od tego, czy są to restauracje i bary, obiekty noclegowe i hotele, czy nawet street food. 

Biznes medialny

Branża medialna również rozkwita dzięki sportowi. Prawa do transmisji i streaming to maszyny do generowania przychodów. Firmy medialne stają się coraz bogatsze dzięki dużym wydarzeniom sportowym, ligom i popularnym rozgrywkom. 

Świat oszalał na punkcie oglądania Wielkich Szlemów, Super Bowl, play-offów i finałów NBA, Igrzysk Olimpijskich, finałów NHL czy finałów Ligi Mistrzów, a transmisje, relacje na żywo i wszystko inne związane ze streamingiem tych wydarzeń przynosi ogromne zyski z reklam. 

Rozwój infrastruktury

Do tego wszystkiego dochodzi rozwój infrastruktury w miejscach, gdzie odbywają się duże wydarzenia sportowe oraz tam, gdzie sport przeżywa prawdziwy rozkwit. Kiedy powstaje nowy, duży stadion dla rozwijającego się klubu piłkarskiego lub kiedy powstają nowe obiekty do organizacji dużych wydarzeń sportowych, lokalne społeczności dostrzegają rozbudowę infrastruktury i widzą w niej zysk. Firmy budowlane, przedsiębiorstwa techniczne i dostawcy technologii odnotowują wzrost przychodów, gdy w grę wkracza sport. 

To typowe sektory biznesowe, na które wpływ ma branża sportowa, generując pośrednie, choć niewątpliwie bardzo istotne przychody dla całej gospodarki. Sport to wielomiliardowa maszynka do zarabiania pieniędzy, która ma duży wpływ na generowanie przychodów w wielu powiązanych sektorach gospodarki. 

1521 / zawsz / branża sportowa

Autor: Dowcipy Humor

Dobry Humor, dowcipy, kawały, żarty, anegdoty