Kategorie
Artykuły

Budowa ciekawostki z humorem

Budowa ciekawostki z humorem

Niespodzianka po radomsku

• Mieszkaniec Radomia po powrocie zza granicy zastał swoje mieszkanie jakby inne niż przed wyjazdem. Otóż w tak zwanym międzyczasie zamurowano w jego mieszkaniu okna oraz odłączono prąd i wodę. Oto wyjaśnienie zagadki: ze względu na zły stan budynku, inspektor budowlany wydał decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania. Wszystkich lokatorów wysiedlono do lokali zastępczych, a o podróżującym poza Polską zapomniano.

Cegła

• Jedynka TVP emituje w czwartki program “Kup pan cegłę”. “Super Express” – gazeta drukująca m.in. program telewizyjny raz informuje, że jest to „magazyn budowlany”, po kilku dniach pisze, że to “magazyn reklamowy”, a potem znów – że to “magazyn budowlany”. Ponieważ gazeta nie może się zdecydować o czym ten program jest, proponujemy do wyboru kilka innych określeń, np. magazyn handlowy, magazyn wytwórców cegieł, magazyn akwizytora.

Od czego są dzwony?

• Zbigniew D. mieszkał sobie spokojnie w Poznaniu, aż nagle 2 lata temu na kościele stojącym blisko jego domu zbudowano dzwonnicę z trzema dzwonami. Od tej pory trzy razy dziennie dzwony biją, ponad dwukrotnie przekraczając dopuszczalne normy natężenia hałasu, doprowadzając do pasji pana Zbigniewa. “Dzwony biją, bo od tego są” – twierdzi proboszcz. No, niby ma rację…

Kot też człowiek

• Od lat budujemy osiedla dla ludzi, teraz nadeszła pora na koty. Gdynia to pierwsze miasto, w którym powstanie… osiedle dla kotów. Podczas targów budowlanych zaprezentowano projekty kocich domów, wkrótce rozpoczęła się ich budowa. Powstało już kilkanaście budek za łączną kwotę 5 tys. zł, jednak zapotrzebowanie w jest znacznie większe. Sama tylko Gdyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje wybudować 40 domków dla kotów, a przecież podobnych spółdzielni jest w Gdyni więcej. Co na to inne miasta?

Za krótki peron

• Przepisy mówią, że ze względu na bezpieczeństwo osób wysiadających, pociąg nie może być dłuższy niż peron, na którym się zatrzymuje. I jest problem w niektórych miejscowościach, ponieważ wybudowano tam zbyt krótkie perony. To znaczy zbyt krótkie dla tych pociągów, które mają doczepioną dużą ilość wagonów. Na przykład peron we Wronkach ma 212 metrów długości. Mniej niż pociąg z ośmioma wagonami. Dlaczego wcześniej nie było problemów z tym przepisem i pociągi stawały tam, gdzie obecnie nie mogą stawać? Po prostu dopiero niedawno dokładnie zmierzono wszystkie perony w Polsce.

NIK i myszy

• Naczelna Izba Kontroli tropiąca wielkie afery Rzeczpospolitej, stała się bohaterem takiej afery, że śmieją się teraz z NIK-u nawet warszawskie myszy. Przez 6 lat NIK płacił czynsz Instytutowi budowlanemu za wynajem budynku przy ul. Krzywickiego. W sumie 4,5 mln złotych. Niedawno NIK przejrzał księgi wieczyste i ze zdumieni stwierdzono, że budynek jest własnością… NIK-u. Nie wiadomo do kogo NIK ma teraz złożyć doniesienie.

Święte prawo

• Masz dom i działkę? W każdej chwili możesz dowiedzieć się, że już ich nie masz, i to jak najbardziej w zgodzie z aktualnie obowiązującym prawem. Aktualne przepisy tzw. specustawy mają usprawnić m.in. budowę dróg w Polsce. I usprawniają, o czym przekonała się Alicja S. z Łodzi, właścicielka ziemi i domu. Pardon, była właścicielka. Jej działka, na jej nieszczęście, znalazła się w miejscu, gdzie planowana była droga powiatowa. Urząd wydał stosowną decyzję i zgodnie z przepisami, opublikował ją w prasie. Nie miał obowiązku informować o swojej decyzji właścicielki ziemi, więc nie wiedziała, że nie jest już właścicielką. Dowiedziała się dopiero po tym, jak na jej działkę wjechały buldożery, a oficjalnie już po tym, jak złożyła do urzędu wniosek na piśmie. Co ma teraz począć? Nie otrzyma odszkodowania za odebraną ziemię i budynek, dopóki nie złoży wniosku o odszkodowanie i o jego wypłatę. Nie wiadomo, jaka to będzie kwota i czy pokryje całkowitą, rzeczywistą wartość odebranej nieruchomości. To wszystko absolutnie zgodne z prawem własności, które w normalnych państwach podobno jest święte, ale nie w kraju śp. papieża-Polaka.

Budowa ciekawostki: autostrada i polityka

• Dotychczas były problemy z budową autostrad, teraz są także problemy z ich otwarciem. Na przykład odcinek autostrady A4 Krzyżowa – Zgorzelec od kilku miesięcy jest gotowy, jednak kierowcy (także TIRów) jadący objazdami w korkach, na gotową autostradę mogą sobie jedynie popatrzeć i przy okazji poprzeklinać. Zapytana o powód Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, że odcinek w każdej chwili można oddać do użytku, ale wcześniej musi zostać oficjalnie otwarty. Niestety trzeba poczekać na wolny termin, bardzo zapracowanych ministrów: Grabarczyka i Schetyny. A na razie gotowy i wciąż pusty odcinek autostrady przydał się zespołowi Pectus, który nakręcił tu jeden ze swoich teledysków.

Biurowy ginekolog

• Szef lubelskiej firmy budowlanej wymyślił sobie, że osobiście będzie testować kandydatki do pracy w swojej firmie. Rozkładał prześcieradło na swoim biurku, zakładał gumową rękawiczkę i przyszłe pracownice badał ginekologicznie. W końcu zaprotestowała jedna z tak zbadanych pań i zamiast do pracy, udała się na policję. U budowlańca-ginekologa znaleziono sfałszowany dyplom Akademii Medycznej.

Budowa ciekawostki – wybrane teksty z czasopisma Dobry Humor 1999-2010
(c) DobryHumor.pl