Dobry Humor

Dobry Humor – ogólnopolskie czasopismo z dowcipami (gazetka z dowcipami), ukazujące się od roku 1991, w cyklu miesięcznym. Wydawca: Wydawnictwo Humoru i Satyry Superpress.

Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1991, ostatnim numerem był nr 1 z 2012 roku i był to 213. numer. Dobry Humor ukazywał się nieprzerwanie przez 21 lat. Do września 2008 jako miesięcznik, później jako dwumiesięcznik. W najlepszym momencie nakład przekroczył 200 tysięcy egzemplarzy.

Początkowo redakcja mieściła się w Lublinie, szybko przeniesiono ją do Warszawy. Zanim ukazał się pierwszy numer, Szczepan Sadurski zabrał z wielu źródeł ponad tysiąc dowcipów, podzielonych na kategorie. Były to dowcipy pochodzące z różnych źródeł – zasłyszane lub spisane z prywatnych lub ogólnodostępnych źródeł i zostały na nowo zredagowane. Komputerów osobistych jeszcze nie było, więc początkowo dowcipy były spisywane ręcznie na kartkach i na maszynie do pisania (czy ktoś jeszcze pamięta to urządzenie?).

Dobry Humor miesięcznik dowcipy
Dobry Humor – okładki wybranych numerów z lat 90-ych

Dobry Humor

Redakcja przez cały czas utrzymywała bliski kontakt z czytelnikami, zachęcając ich do aktywności. Wielu z nich uczestniczyło w dużej liczbie organizowanych przez redakcję konkursów, nadsyłało swoje rysunki (i inne materiały) do publikacji, w pewnym momencie istniało ok. 20 fanklubów w różnych miastach Polski. Niektórzy czytelnicy korzystali też ze sprzedaży wysyłkowej gadżetów (gazetki, koszulki, kubki, itp).

W Dobrym Humorze ukazało się wiele tysięcy dowcipów i rysunków. Także komiksy, wesołe teksty i inne – stałe lub mniej stałe rubryki. Łączny nakład DH nigdy nie został policzony, było tego ileś tam milionów egzemplarzy.

Gdy w Polsce pojawił się Internet, wiele dowcipów z Dobrego Humoru opublikowano na stronach internetowych, bez zgody wydawnictwa. Część z nich znajduje się w Internecie do tej pory i są one przepisane słowo w słowo, a nawet w takiej kolejności, jak były drukowane.

Od roku 2000 równocześnie ukazywało się (duże) pismo satyryczne Twój Dobry Humor.

Szczepan Sadurski dobry humor dowcipy
Szczepan Sadurski

Internetowy serwis DobryHumor.pl na którym właśnie jesteś, działa w sieci od 2000 r., a niedawno zmienił swój wygląd. To już jego trzecia odsłona.

> Więcej informacji

> Powrót na stronę główną