Kategorie
Artykuły

Ile kosztuje karykatura? Ile za rysowanie karykatur na weselu?

Ile kosztuje karykatura?

Do popularnego serwisu karykatury.com zatelefonował pan, który po raz pierwszy chciał zamówić karykaturę na prezent. Zanim zadzwonił, przeprowadził wstępny research w Google. Nie wiem jak szukał, ale wyszło mu, że 30-40 zł – tyle kosztuje teraz (w połowie 2022 roku) wykonanie karykatury.

Karykaturzysta grzecznie wyjaśnił, że tyle może kosztować jedna karykatura, jeśli zaprosi go np. na wesele, na którym trzeba będzie narysować kilkudziesięciu gości. I będzie to szybki szkic, nijak nie mający się do efektownej karykatury zrobionej ze zdjęcia. A przecież nie chce zamówić kilkuminutowego szkicu, lecz wręczyć efektowny prezent.

Sprawdziłem w wyszukiwarce, bo zainteresował mnie temat pt. ile kosztuje karykatura? Poniżej to, co znalazłem.

Ile kosztuje karykatura na Krupówkach?

To jedno z najpopularniejszych zapytań w sieci, jeśli chodzi o ceny wykonania karykatury i cenę usług karykaturzystów. Wciąż wielu Polaków karykaturzystę kojarzy z osobą, która siedzi na zakopiańskim deptaku Krupówki, przez który spaceruje morze turystów, niezależnie od pory roku czy miesiąca. Tam (podobno) zawsze są karykaturzyści i portreciści gotowi do pracy. Ale po co ich pytać i przeszkadzać w pracy, skoro można wcześniej spytać wujka Google.

Wujek pomaga odpowiedzieć na to pytanie, cytując jeden z tekstów sprzed 12 (słownie: dwunastu) lat. Z tego archiwalnego tekstu dowiadujemy się, że wtedy zrobienie karykatury na Krupówkach kosztowało 10 do 30 złotych. Dawno nie byłem na Krupówkach, ale od kilkunastu lat wszystko podrożało, nie mówiąc o rekordowych aktualnie cenach benzyny (obecnie są 2-3 razy wyższe niż 12 lat temu). Idę o zakład, że obecne ceny za karykaturę na Krupówkach nijak mają się do cen sprzed lat.

cennik ile kosztuje karykatura karykaturzysta na wesele cena
Ile kosztuje karykatura na zakopiańskich Krupówkach

Ile kosztuje karykaturzysta na wesele?

Na to pytanie wujek Google wyszukał artykuł z 2017 roku czyli sprzed 5,5 roku. Wtedy podobno taka usługa kosztowała 600 do 1500 złotych. Być może jakiś amator na sporo przez pandemią Covid-19 faktycznie oferował 600 zł, ale za ile? Za godzinę, dwie, może trzy? I czy była to usługa, której jakość zadowalała?

I jeszcze pytanie, czy obecnie za rysowanie karykatur na weselu przez kilka godzin też teraz tyle kosztuje? I czy wliczony jest w to dojazd na wesele i ewentualny nocleg dla karykaturzysty? Tak czy owak, niektórych potencjalnych klientów nawet dziś szokuje kwota 1500 zł dla profesjonalnego karykaturzysty za rysowanie przez kilka godzin. Nie dlatego, ze tak tanio, ale dlatego, że… tak drogo.

cennik ile kosztuje karykatura karykaturzysta na wesele cena
Ile kosztuje karykatura na żywo, rysowana podczas wesela?

Ile kosztuje karykatura?

Na to pytanie wujek Google cytuje jakąś kolejną, mocno zakurzoną stronę www sprzed lat. Lektura pozwala na przypomnienie sobie cen, za jakie faktycznie lata temu można było u wykonawcy karykatur zamówić karykaturę portretową ze zdjęcia. Format A4 – cena karykatury od 135 zł wzwyż, format A3 – od 165 zł za karykaturę czarno-białą. Ciekawe, od jakiej kwoty obecnie zaczyna się cena wykonania adekwatnych karykatur. Może nawet ktoś jeszcze oferuje takie ceny, ale jak się one mają do talentu artysty i efektu jego pracy? Marketingowo jednak działa, a cena czegoś „od” – jak wiemy z doświadczenia, często jest skromną i rzadko zamawianą opcją jakiegoś towaru.

Ile kosztuje karykatura: (c) DobryHumor.pl

Aktualne ceny karykatur

A jakie są aktualne ceny karykatur – zarówno jeśli chodzi o wykonanie karykatury ze zdjęcia na prezent, jak i za rysowanie karykatur na żywo podczas wesela? Na to pytanie zawsze szybko odpowiada serwis Karykatury.com, o ile pytający odpowie na kilka oczywistych pytań, które znajdują się na wspomnianej stronie.

Zobacz też:
> Karykaturzysta – atrakcja na Wigilię firmową