Kategorie
Artykuły

Karykatura na prezent – jak zamówić?

Karykatura na prezent – poradnik

Jeśli trafiłeś na tę stronę, najprawdopodobniej po raz pierwszy chcesz zostać klientem karykaturzysty i zamówić karykaturę. Pewnie niewiele wiesz na ten temat, posługujesz się obiegowymi i dość sztampowymi informacjami na temat zawodu karykaturzysty. Poniżej kilka informacji i porad

Karykatura duża czy mała?

Warto wiedzieć, że jeden karykaturzysta lubi duże formaty, więc w kwadrans zrobi wielką karykaturę. Inny nad kilka razy mniejszą pracuje godzinami. Cóż, karykatura karykaturze nierówna i to nie format powinien być najważniejszy. Naprawdę chcesz zamówić wielki format? Wielkość karykatury wcale NIE musi oznaczać, jak bardzo kogoś lubisz, kochasz czy doceniasz. To jest sztuka; mniejszy obrazek niekoniecznie jest mniej efektowny niż ogromna, na szybko „machnięta” karykatura w wykonaniu innego artysty.

Kolorowa czy czarno-biała?

Najczęściej na wykonanie kolorowej trzeba poświęcić więcej czasu. Karykatura na prezent może być malowana farbami wodnymi, znacznie rzadziej kredkami (uwaga, kredkami rysują dzieci w szkole!).

Czarno-biała karykatura laikom kojarzy się najczęściej z ołówkiem lub węglem, ale można zrobić ją też innymi technikami. Czarno-biała grafika, to szlachetna technika wykonania. Jeśli wykonana jest przez fachowca – bywa naprawdę efektowna. Minus taki, że w gotowym obrazku nic nie można już zmienić. Laikowi wydaje się, że można zetrzeć w grafice część obrazka gumką tak jak ołówek, jednak to niemożliwe. Zmiany? Nie, trzeba zaczynać od nowa. Dlatego tą techniką operują doświadczeni karykaturzyści, pewni swych umiejętności i tego, że gotowa karykatura spodoba się klientowi. I nie rozmyśli się na widok gotowego produktu.

Doświadczonemu karykaturzyście powinno się zaufać. Przed wykonaniem uzgodnić z nim najważniejsze informacje i dać mu wolną ręką co do szczegółów artystycznych, bo takich spraw wyjaśnić słowami się nie da.

Droga czy tania karykatura?

Jaka jest cena karykatury? – to najczęstsze, często najważniejsze pytanie zadawane przez klienta. Słusznie, musi przed złożeniem zamówienia wiedzieć ile będzie do zapłaty. Tak, jak różni są karykaturzyści, różne są ceny ich prac. Szybka amatorska karykatura na pewno kosztuje sporo taniej niż efektowne dzieło znanego profesjonalisty. Zresztą, w jego przypadku już sam autograf ma swoją wartość.

karykatura na zamówienie ze zdjęcia na prezent karykatury
Wieloosobowa karykatura na prezent

Każdy ma swoje rynkowe stawki i nie należy się dziwić dosyć dużym różnicom w cenach poszczególnych autorów. Skoro nikogo nie dziwi, że najnowszy model ferrari kosztuje dużo, a skoda w podstawowej wersji kosztuje sporo mniej, klienta nie powinna dziwić różnica ceny karykatur u autorów, których dzieli kilka klas.

Amator czy fachowiec?

Na koniec chyba najważniejsza porada: kto ma zostać autorem karykatury, którą chcesz zamówić? Znany profesjonalista zajmujący się swoim fachem od wielu lat, czy jednak amator, osoba lubiąca po prostu rysować?

Można wszystko sprowadzić do tego, jaką kwotę masz zapłacić, jednak ważniejsza od tego powinna być jakość produkcji artystycznej. Podobieństwo, zadowolenie osoby, której wręczysz karykaturę. Amator może oznaczać niebezpieczeństwo, że jakość będzie sporo odbiegać od tego, czego się spodziewałeś. Nawet jeśli zapłacisz niedużo, gdy zobaczysz potworka niepodobnego do zdjęcia które wysłałeś, będzie ci wstyd wręczyć komuś takie dzieło, które miało być udanym prezentem. Niektórzy dopiero wtedy zaczynają rozumieć, że nie warto było zamawiać karykatury u amatora. Albo tanio, albo dobrze – ta znana zasada dotyczy również zamawiania karykatur.

Karykatura na prezent potrzebna od zaraz

Wiele osób niemal w ostatniej chwili przypomina sobie o tym, że nie ma prezentu. Dopiero wtedy wpada na pomysł zamówienia karykatury i zwraca się z zapytaniem do karykaturzysty. Pomijając fakt, że wykonanie ekspresowe, to wyższy wydatek – wielu potencjalnych wykonawców karykatury odpada, z uwagi na jeszcze wyższą cenę niż zwykle. Wyjazd, obłożenie wykonaniem innych zleceń, plany prywatne… Na szczęście są też karykaturzyści, którzy wykonują takie zlecenia w zasadzie z dnia na dzień. Jeśli więc postawisz sobie zadanie znalezienia dobrego fachowca, który wykona zlecenie na ostatnią chwilę – możliwe, że się uda.

Karykatura na prezent: (c) Szczepan Sadurski / Karykatury.com

Szczepan Sadurski dobry humor dowcipy
Szczepan Sadurski, karykaturzysta

Autor tekstu w ostatniej dekadzie stworzył dziesiątki tysięcy karykatur, na ponad pół tysiącu imprez w Polsce, także w Ameryce Północnej, Australii i Europie. W Nowym Jorku okrzyknięty przez prasę „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Jego rysunki opublikowało ponad 200 tytułów prasy, nie tylko polskiej. W połowie lat 80-ych najczęściej publikowany rysownik słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki. Ma na koncie wiele wystaw, wywiadów, jurorowanie w międzynarodowych konkursach karykatury, udział w programach telewizyjnych. Tu więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *