Kategorie
Artykuły

Pandemia Covid-19 w Polsce i polityka

Epidemia koronawirusa satyra, pandemia humor. Żarty, rysunki satyryczne, karykatury. Szczepienia, maseczki, lockdown, wirus, respiratory i antyszczepionkowcy

Szczepienia, polskie maseczki i lockdown

• Polacy pokazują, jak bardzo poważnie traktują szczepienia przeciw Covid. Wśród słów szukanych w internetowej wyszukiwarce Google ogromną popularnością cieszy się pytanie: czy po szczepieniu można napić się alkoholu.

• Nowa szwalnia maseczek przeciwko covid-19 w Stalowej Woli, mająca gotowych 9 linii produkcyjnych, wiosną 2021 r. wciąż nie ruszyła. Uznano, że rynek jest tak nasycony towarem, iż produkcja będzie nieopłacalna. Optymistyczna wiadomość: planowana jest produkcja, gdy zakończy się pandemia. Czy to samo czeka szczepionkę na covid-19, której produkcja w Polsce planowana jest w 3. kwartale czyli już po tym, jak wszyscy Polacy wg. rządu zostaną zaszczepieni?

• 90 tysięcy nastoletnich mieszkanek afrykańskiej Ugandy podczas koronawirusowego lockdownu i zdalnej nauki w szkołach, zaszła w ciążę. Władze są zaniepokojone nadchodzącym tam baby-boomem. Tymczasem u nas ciągle płacą 500+, a dzieci rodzi się coraz mniej. Ponieważ nasza władza lubi wzorować się na dobrych zagranicznych wzorcach i robi wszystko, żeby Polaków było więcej, będziemy się szykować na kolejny lockdown?

dowcipy o pandemii koronawirus humor Covid-19 śmieszne rysunki
Początek pandemii koronawirusa w Polsce. Co to są maseczki? Po co je nosić?

Antyszczepionkowcy, zakażenia, kolejne fala

• Trzecia fala pandemii. Służba zdrowia na granicy niewydolności, na szczęście pojawia się dobra wiadomość: medycy dostaną podwyżki. Średnio 19 zł. Brutto czy netto? To chyba dla nich nie ma znaczenia.

• Eureka! Wyborcy, którzy głosowali na PiS i Dudę, to ci, którzy nie mają ochoty zaszczepić się przeciwko Covid-19. Widocznie wzięli sobie głęboko do serca prawdomównego Pinokia, który twierdził, że „wirus jest w odwrocie i nie ma się czego bać”.

• Zamknięta Kalifornia i otwarta Floryda. Zakażeń tyle samo. Wniosek? Rząd dorzyna polski biznes. Celowo czy z głupoty?

maseczki dowcipy o pandemii koronawirus humor Covid-19 śmieszne rysunki
Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo także w Polsce

Intymna sprawa, podatki i pielgrzymki

• Stracili nie hotelarze, restauratorzy, turystyka, transport czy branża eventowa. To organizatorzy dorocznych pielgrzymek stracili w związku z covidem i wyciągają rękę po wsparcie od rządu. Katolicy w szoku, bo myśleli, że pielgrzymki to modlitwa do Boga, a nie biznes.

• Podobno dzięki pandemii Polacy mają więcej oszczędności. To dobra wiadomość dla Morawieckiego, bo będzie z czego ściągać kolejne podatki. Ciekawe, czy w badaniach wzięli udział restauratorzy, hotelarze, branża weselna, eventowa i transportowa, czy tylko ludzie związani z PiS i ich rodziny.

• Kiedyś o pożyciu seksualnym mówiło się, że to intymna sprawa. Czasy się zmieniły. Dla posłów Konfederacji obecnie intymną sprawą nie jest na przykład seks, ale zaszczepienie się przeciw Covid-19.

Morawiecki pandemia humor Covid-19 żarty satyra
Morawiecki uspokaja Polaków. Pandemia humor Covid-19 żarty, satyra

Respiratory, Rydzyk, Hołownia i Duda

• Media piszą, że nieużywane respiratory od handlarza bronią kupi państwowa spółka. Handlarz będzie czysty, Szumowski i ferajna też, bo nikt nie stracił. Nabywca wyrzuci szmelc na złom i po sprawie. No i trzeba na końcu wręczyć wysokie nagrody tym, co to wykombinowali.

• Medialny potentat „Nic nie Mam” Rydzyk żali się fanom, że jego uczelnia nie dostaje dotacji rządowych. Wzywa polskie firmy (po pandemii mające jakimś CUDEM „nadwyżki finansowe”), aby wsparły jego działalność. Rydzykowe wyciąganie ręki po pieniążki nie ma końca, a jego kasa nie ma dna. Moralnego.

• Zaszczepienie Hołowni Duda nazwał nie troską o życie i zdrowie własne i innych, lecz „ludzką słabością”. Ponieważ nie słychać, że jakiś parlamentarzysta partii rządzącej już się zaszczepił wnioskujemy, że władza nie może pozwolić sobie na chwilę słabości.

wybory pandemia humor Covid-19 żarty satyra
Prezydenckie wybory kopertowe w Polsce. Pandemia humor Covid-19 dowcipy

Szczepienia, wybory i dotacje

• Prawie milion zł dotacji dostał Instytut powołany w 2017 r. przez wicepremiera Piotra Glińskiego. Wsparta finansowo przez rząd organizacja obecnie torpeduje rządowy program szczepień. Kolejne pieniądze Polaków wyrzucone w błoto. I co nam zrobicie?

• Infolinia. Telefoniczne zapisy seniorów 80+.
– Niestety, w Warszawie nie ma wolnych miejsc.
– A może pani zaproponować jakieś 3 inne miejscowości w pobliżu?
– Tak, mogę trzy.
– Poproszę.
– No, na przykład Zakopane, Szczecin i Białystok.
– Ale proszę o jakieś bliżej Warszawy.
– Nie mogę.
– Dlaczego?
– Powiedziałam, że mogę zaproponować tylko trzy.
– No dobrze. A czy zaszczepię się w Zakopanem, Szczecinie albo Białymstoku?
– Niestety, tam nie ma wolnych miejsc.

• Już wiadomo, czemu w Rzeszowie zaszczepionych przeciwko covid-19 jest kilka razy więcej niż w innych częściach kraju. Nie ma to nic wspólnego z rychłymi wyborami na prezydenta Rzeszowa. Inne miasta „nie proszą”. Nie wyjaśniono kogo i jak trzeba prosić.

pandemia humor Covid-19 żarty satyra
Pandemia humor. Szczepienia przeciwko Covid-19 wkrótce…

Nowe prawo, loteria szczepionkowa i pandemia

• Pandemia koronawirusa ma też swoje dobre strony. W 2020 r. Sejm PiS-u uchwalił 14,9 tys. stron nowego prawa czyli 6 tys. mniej niż w roku wcześniejszym.

Rząd oficjalnie zachęca do szczepienia się przeciwko Covid-19, ale równocześnie wspiera tzw. antyszczepionkowców. Nagrodę 1 mln zł w konkursie „Rosnąca Odporność” otrzymała podkarpacka gmina Wielopole Skrzyńskie. Jej sukces, to zaledwie 27,3% zaszczepionych mieszkańców gminy, co jest 17. miejscem w Polsce – od końca. Wniosek? PiS robi wszystko, aby pandemia trwała w Polsce jak najdłużej, a zmarłych było jak najwięcej. Szczególnie w swoim podkarpackim bastionie?

• Jedni szczepią się przeciw Covid-19, żeby żyć / być zdrowym. Inni nie zaszczepią się bezinteresownie. Rusza loteria z nagrodami. Najlepsze pomysły na sukces, to te sprawdzone. Proponuję wóz strażacki dla gminy, gdzie zaszczepi się najwięcej mieszkańców. A wcześniej Morawiecki z kartonikami, na których są rzędy cyfr i liczb.

szczepienia pandemia humor Covid-19 żarty satyra
Rok 2021, rząd zachęca do szczepień. Pandemia humor

Antyszczepionkowcy, Narodowy Program Szczepień i maseczki

• Ponieważ księża mieli w d… rządowe obostrzenia, przed Wielkanocą ze specjalnym apelem wystąpił do swych podwładnych Episkopat Polski. Nie wszyscy się posłuchali.

• 71-letni Wódz pogrąża pisowski znaczy Narodowy Program Szczepień. Choć jego równolatkowie zaszczepieni, on wciąż nie może się załapać. Zabrakło dla niego szczepionki i nikt nie może mu pomóc. Równocześnie nie mówi, czemu paraduje po Sejmie bez maseczki.

• 258 mln zł pieniędzy z podatków Polaków wtopiły szwalnie maseczek przeciw Covid-19, zarządzane przez kierowcę ojca Pinokia, mające patronat Największego Długopisa. W planach odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie, mająca kosztować 10 razy więcej. Trzeba się modlić, żeby nie było kolejnego „sukcesu”.

Pandemia humor. Wybrane fragmenty satyrycznej rubryki Fejk Niusy, drukowanej w ogólnopolskim dzienniku Trybuna w roku 2021, zilustrowane rysunkami (okładki oraz rubryka na str. 2). Autor: (c) Szczepan Sadurski

Zobacz też:
> Dowcipy o pandemii
> Kawały o lekarstwach