Kategorie
Partia Dobrego Humoru

Partia Dobrego Humoru ma 20 lat

Partia Dobrego Humoru ma 20 lat

Aż trudno w uwierzyć, za chwilę będzie 20 lat, jak powstała Partia Dobrego Humoru. 28 czerwca 2001 r. w Gdańsku, podczas Festiwalu Dobrego Humoru odbył się Kongres założycielski.

PDH – Kongres założycielski

Kongres, to zbyt pompatyczne określenie, ale najbardziej adekwatne. Przybyło trochę satyryków z różnych miejsc Polski (potem byli trzonem naszego „kierownictwa”). Była kolorowa i głośna „demonstracja” z transparentami. Prowadził ją po starym mieście w Gdańsku Skiba, jak zwykle frontman. Na kongres mieliśmy już wydrukowane legitymacje, które zaczęliśmy wręczać – początkowo tylko elicie partii.

Kongres był podsumowaniem kilkumiesięcznych przygotowań. Rok 2001 był bardzo pracowity i wiele się działo. Ale był to dopiero początek.

Partia Dobrego Humoru-Gdańsk 2001 Skiba Sadurski
Gdańsk 2001. Sadurski i Skiba

Partia rusza w świat i Wąchock

W październiku 2003 r. zyskaliśmy angielskojęzyczną nazwę Good Humor Party i staliśmy się organizacją międzynarodową. Pierwszą imprezę na którą trafiliśmy poza Polską, była satyryczna impreza w Czechach. Legitymacje przyjmowały osoby z różnych krajów. Część była wysyłana pocztą, z Polski.

W 2007 r. zaczęliśmy coraz poważniej wprowadzać w życie jedno z naszych pierwszych haseł: „Wąchock stolicą Polski”. Sołtys Wąchocka oficjalnie otrzymał nasz certyfikat, który wkrótce zawisł w ważnym miejscu gabinetu burmistrza. Widział to na własne oczy szef PDH, który przybył z wizytą. I była to jedna z jego szeregu satyrycznych wizyt w Wąchocku.

Niemodlin Karpik Partia Dobrego Humoru
Niemodlin. Jedna z edycji satyrycznej imprezy „Karpik”

Wystawy na 10-lecie i Wieżowiec

W 2011 r. w szeregu miejsc Polski przy wsparciu sympatyków i członków partii, zorganizowaliśmy cykl wystaw. Rysunki o Partii Dobrego Humoru wykonali rysownicy z całego świata, członkowie naszej organizacji.

W tym czasie powstawały nasze „ambasady”, w kolejnych krajach. Podczas spotkania z naszymi ambasadorkami w NYC, w sercu nowojorskiego Manhattanu (październik 2012) zorganizowaliśmy happening pod Chrysler Building. Wkraczając do USA, zrealizowaliśmy jeden z punktów programu partii. Postawiliśmy najmniejszy wieżowiec Nowego Jorku. Wkrótce Wesoły Wieżowiec był fotografowany w kolejnych miejscach świata. Liczba miejsc / miast aktualnie przekroczyła 600, w ponad 60. krajach na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

Leszek Balcerowicz Jurek Owsiak Partia Dobrego Humoru
Wśród członków PDH są m.in. Leszek Balcerowicz i Jurek Owsiak

Partia Dobrego Humoru

To tylko kilka, choć ważnych, epizodów z 20-lecia działalności najbardziej wesołej organizacji świata, która powstała w Polsce. Ślady naszych działań można znaleźć w wielu miejscach Internetu, w różnych językach.

Wciąż jesteśmy, działamy oraz wspieramy interesujące inicjatywy, choćby poprzez wsparcie honorowe. Bo na autorytet, nie tylko w Polsce, zasłużyliśmy solidną pracą. A wysokość naszej składki członkowskiej wciąż pozostaje bez zmian: trzy uśmiechy dziennie.

Szczepan Sadurski
Satyryk. Przewodniczący Partii Dobrego Humoru

przypinki Partia Dobrego Humoru 20 lat
Metalowa przypinka do garnituru i nie tylko

Zobacz też:
> Więcej informacji o 20-leciu

Autor: Dowcipy Humor

Dobry Humor, dowcipy, kawały, żarty, anegdoty