Kategorie
Artykuły

Policja drogowa ciekawostki z humorem

Policja drogowa ciekawostki z humorem

Jechał za szybko

• Pecha miał kierowca karetki pogotowia z Wodzisławia. Jego karetkę jadącą na sygnale ratować życie ustrzelił policyjny fotoradar. Teraz ma do wyboru: zapłacić mandat za przekroczenie prędkości lub stawić się w sądzie jako pirat drogowy. Jest jeszcze trzecie wyjście: zamontować bezdusznym fotoradarom serca, aby czasem przymknęły migawkę na pojazd uprzywilejowany.

Policja – nielegalnie

• Dobra wiadomość dla kierowców. Część zdjęć wykonanych przez policyjne fotoradary – zrobionych jest bezprawnie. Niektórzy, co sprytniejsi policjanci, przenoszą fotoradary z miejsca na miejsce, a te kierowcom przekraczającym prędkość pstrykają zdjęcia (co jest równoznaczne z późniejszym zapłaceniem mandatu). Tymczasem każdy fotoradar który otrzymał oficjalną legalizację, może być używany tylko w wyznaczonym miejscu. Jego przenoszenie, pstrykanie nim zdjęć i przesyłanie ich kierowcom jest nielegalne – o czym dopiero niedawno dowiedzieli się nie tylko kierowcy, ale i… policjanci.

Patrol mieszany

• Od niedawna w powiecie stargardzkim obok policjanta z drogówki w patrolu drogowym uczestniczy ksiądz. Policjant wlepia mandaty, a ksiądz poucza kierowców. Aby nie było wątpliwości który to który, policjant ma na kasku oraz na plecach napis: Policja, a ksiądz jest oznakowany jako: Kapelan. Podobno mieszany patrol ma większą siłę przekonywania kierowców i motocyklistów. Czy podobne patrole pojawią się wkrótce w całej Polsce – czas pokaże.

Darmowe fotki

• Fotoradary miały być biczem na kierowców przekraczających prędkość. I są, ale nie dla kierowców śmigających po drogach motocyklami. Podstawą do wystawienia mandatu jest fotografia pojazdu z widocznym numerem rejestracyjnym. Ponieważ motocykle nie mają z przodu tablic rejestracyjnych, fotografie wykonane przez fotoradary są dla policji bezużyteczne. Na bezkarność mogą też liczyć kierowcy samochodów, jadący… bez tablic rejestracyjnych. Zarówno motocykle, jak i samochody jeżdżące bez tablic to znikomy procent użytkowników dróg, więc nic nie wskazuje na to, aby coś miało się w tej sprawie zmienić.

Mamo, jesteś pijana?

• Jak doniosła prasa, poseł Samoobrony W.Nowakowski wypowiedział wojnę pijanym rodzicom. Chce, aby mamy spacerujące po parku i wożące w wózkach swoje pociechy, mogły być kontrolowane przez policjantów z drogówki. Takie mamy, w ramach kontroli, dmuchałyby w alkomat, tak samo jak badani są kierowcy na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policja kłamie?

• Policyjny fotoradar zrobił zdjęcie jelcza-wywrotki, odnotowując, że samochód pędził 125 km na godzinę. Kierowca nie zapłacił mandatu, sprawa trafiła do sądu w Rzeszowie. Obowiązywała procedura uproszczona – nikt nie kwestionuje zdjęć i pomiarów policyjnych fotoradarów, więc właściciela jelcza skazano na grzywnę w wysokości 600 złotych. I tu zaczyna się problem. 18-letni jelcz jest w stanie rozpędzić się najwyżej do prędkości 90 km/godz., samochód ma wmontowany (i zalegalizowany) tachograf. Urządzenie to odnotowało, że w chwili robienia zdjęcia przez policyjny fotoradar, jelcz nie mógł jechać aż tak dużą prędkością. Sąd nie jednak, że nie ma potrzeby zapoznać się z pomiarami tachografu, a policyjny fotoradar nie może się mylić. Sprawa będzie miała swój ciąg dalszy w sądzie. Gdy okaże się, że pomiary fotoradarów można kwestionować, kierowcy ukarani mandatami na podstawie ich pomiarów, uzyskają poważny argument do… anulowania zapłaconych kar.

Sztuczny gliniarz

• Firma z Nowej Soli rozpoczęła niedawno produkcję… policjantów z żywicy epoksydowej czyli z tego samego materiału, z jakiego produkuje się m.in. ogrodowe krasnale. Pierwszych 25-ciu plastikowych policjantów, wyglądających jak żywi, zakupiła Komenda Wojewódzka w Katowicach. Prawdopodobnie pełnią już swoją szlachetną funkcję przy drogach, udając policjantów drogówki. Oczywiście jeśli nikt ich jeszcze nie ukradł lub nie zniszczył. Na koniec ciekawostka: jeden sztuczny policjant kosztuje tysiąc złotych. I jeszcze coś: ponieważ prawo nie zabrania mieć swojego sztucznego policjanta, nie wykluczone, że plastikowi, niebiescy policjanci wyprą wkrótce z ogródków krasnale w czerwonych kubraczkach.

Policja drogowa ciekawostki – wybrane teksty z czasopisma Dobry Humor 2004-2007
(c) DobryHumor.pl