Kategorie
Artykuły

Pomniki ciekawostki z humorem

Pomniki ciekawostki z humorem

Walka na sierp i życie

• W 1968 roku wystawiono w centrum Bytomia pomnik. Na nim patriotyczne symbole, m.in. krzyż grunwaldzki, śląski krzyż powstańczy, rodło, krzyż oświęcimski, a nawet sierp i młot czyli symbole władzy sowieckiej. W 1991 roku sierp i młot oficjalnie usunięto. W 2003 r., gdy prezydentem miasta był pan z SLD, pomnik odnowiono. Z powrotem znalazł się na nim sierp i młot, ku oburzeniu wielu mieszkańców. Od tego czasu trwają lokalne przepychanki związane z ewentualnym usunięciem symboli władzy sowieckiej z pomnika, a Bytom, jak ćwierkają polskie wróble, jest ostatnią enklawą komunizmu na świecie, obok Kuby i Korei Północnej.

Pocałujta wójta?

• Pod Kętrzynem wójt gminy ponownie odsłonił obelisk upamiętniający kanclerza Otto von Bismarcka. Został on ufundowany w 1899 roku przez ludność niemiecką i stał we wsi Nakomiady aż do lat 60-ych. Obelisk Bismarcka, znanego ze swej antypolskiej postawy, chyba znów zostanie usunięty. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, jedyna instytucja wydająca zezwolenia na upamiętnienie miejsc i postaci historycznych zapowiedziała, że nie wyda stosownej zgody.

Bociany i Armia Czerwona

• Jakimś cudem uchował się w samym środku Żywca relikt przeszłości: pomnik Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, postawiony w 1963 roku. Dlaczego jeszcze stoi? Na szczycie pomnika przed laty uwiły sobie gniazdo bociany i co roku na wiosnę przylatują tu, aby składać jaja. A to dla Polaków świętość, bo gniazda ruszać nie wypada. Zatem dopóki bociany tu mieszkają, włos z głowy czerwonoarmistom nie spadnie.

Pomnik ufoludków

• W roku 1978 w podlubelskim Emilcinie odbyło się podobno spotkanie polskiego rolnika z zielonymi ludkami przybyłymi z obcej planety. Już niedługo, na cześć tego spotkania, stanie tu pierwszy w Polsce (a może i na świecie?) pomnik UFO. Mamy nadzieję, że na jego odsłonięcie przybędą wszyscy zainteresowani, nie tylko mieszkańcy naszej planety.

Z Sejmu w świat

• Nasi posłowie, niezależnie od swych barw partyjnych, uwielbiają dalekie, zagraniczne podróże samolotowe, więc w 2007 roku my, Polacy, zapłacimy za te podróże ponad 4 miliony złotych. Posłowie zwiedzają niemal wszystkie zakątki kuli ziemskiej. Głównie po to, aby – jak mówią – wymieniać doświadczenia. Polscy posłowie spotykają się z politykami komunistycznych Chin i Wietnamu, w Kenii rozmawiają o prawach kobiet, a w Wenezueli uczestniczą w odsłonięciu pomnika bohatera walk o niepodległość.

Pomniki ciekawostki – wybrane teksty z czasopisma Dobry Humor 2004-2007
(c) DobryHumor.pl

Autor: Dowcipy Humor

Dobry Humor, dowcipy, kawały, żarty, anegdoty