Matematycy, fizycy, chemicy, wynalazcy – naukowcy na wesoło. Śmieszne żarty i anegdoty o naukowcach. Roentgen, Newton, Skłodowska–Curie, Faraday, Ampére i inni
Gdzie jest dom matematyka?
Norbert Wiener (1894–1964), amerykański matematyk, twórca cybernetyki, błądził po mieście nie mogąc trafić do własnego domu. Nagle spostrzegł jakąś dziewczynkę bawiącą się na ulicy i spytał ją:
– Dziewczynko, czy może wiesz, gdzie znajduje się dom rodziny Wienerów?
– Wiem. To ten dom, tatusiu.
Prawa Newtona
Zapytano raz Isaaca Newtona (1642–1727), czy dużo czasu zajęło mu sformułowanie odkrytych przez niego praw. Uczony odpowiedział:
– Odkryte przeze mnie prawa są bardzo proste. Formułowałem je szybko, ale przedtem bardzo długo myślałem.
Koty fizyka
Fizyk André Marie Ampére (1775–1836) miał dwa koty – dużego i małego. Ponieważ przeszkadzały mu ciągłym drapaniem do drzwi, kazał wywiercić dla kotów dwa otwory w drzwiach: jeden duży – dla dużego, drugi mały – dla mniejszego.
Odkrycie Faradaya
Po jednym z odczytów Michaela Faradaya (1791–1867 – fizyk, chemik) o indukcji elektromagnetycznej, ówczesny minister zapytał go:
– Cóż za praktyczne korzyści przyniesie to pańskie odkrycie?
– Tego jeszcze nie wiem – odparł Faraday. – Ale mogę pana zapewnić, że wkrótce będzie pan z tego ściągał podatki.
Doświadczenia z chlorem
Podczas wykładu chemik Egon Wiberg (1901–1976) powiedział do słuchaczy:
– Proszę państwa, przystępuję do doświadczeń z chlorem. Chlor jest gazem trującym. Gdybym się wywrócił, proszę mnie wynieść na świeże powietrze. Tym samym dzisiejszy wykład będzie zakończony.
Najmądrzejszy człowiek świata
Zdobywca Nagrody Nobla (1965 r.), światowej sławy fizyk Richard Feynman (1918–1988) został swego czasu okrzyknięty „najmądrzejszym człowiekiem na świecie”. Gdy jego matka przeczytała o tym w prasie, powiedziała:
– Jeśli on jest najmądrzejszy na świecie, to niech Bóg ma nas w swojej opiece!
Jak wysłać promienie?
Fizyk Wilhelm Roentgen (1845–1923) otrzymał kiedyś list, w którym pewien pan prosił go o przysłanie kilku promieni i instrukcji ich użycia, ponieważ nie ma czasu, by przyjechać do uczonego osobiście. Roentgen odpowiedział:
„W tej chwili nie mam, niestety, promieni. Pragnę przy tym zauważyć, że ich wysyłka to nadzwyczaj skomplikowana sprawa. Już łatwiej będzie panu przysłać mi swoją klatkę piersiową”.
Wiedza przyszłego uczonego
Nauczyciel historii był niezadowolony z przyszłego uczonego, Viktora Weisskopfa (1927–2002) i powiedział mu:
– Ty nie znasz żadnych dat!
Viktor odpowiedział:
– Ja znam wszystkie daty, tylko nie wiem, co się wtedy wydarzyło.
Anegdoty o naukowcach. Skłodowska–Curie i obcasy
Maria Skłodowska–Curie (1867–1934) chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią, widząc nowe buty swojej córki, powiedziała:
– Moje biedactwo, jakież okropne obcasy! Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach.
> Maria Skłodowska–Curie ciekawostki
Matematyk kiepskim kierowcą
John Von Neumann (1903–1957 – matematyk, chemik, fizyk) był słabym kierowcą. Skrzyżowanie w Princeton, na którym miał kilka stłuczek, znajomi żartobliwie nazwali jego nazwiskiem.
A tak Von Neumann opowiadał o jednym ze swoich wypadków drogowych:
– Jechałem wzdłuż drogi i drzewa z prawej strony mijały mnie w równym szeregu z szybkością 60 mil na godzinę. Nagle jedno z nich wystąpiło z szeregu i stanęło mi na drodze.
Anegdoty o naukowcach: (c) DobryHumor.pl
Zobacz też:
> Czarny humor
> Anegdoty o filozofach