Polska podróże po Polsce Wesoły Wieżowiec
Polska podróże po Polsce Wesoły Wieżowiec
w

Wesoły Wieżowiec podróżuje po Polsce

Ciekawe podróże po Polsce

Od 2012 roku Wesoły Wieżowiec (po angielsku: Happy Skyscraper) podróżuje po świecie. Odwiedził kilkaset miast na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

Obserwatorów z Polski, którzy z zainteresowaniem śledzą kolejne dalekie wyprawy uśmiechniętego podróżnika, najbardziej interesują zdjęcia i informacje ze świata. Tym razem postanowiliśmy jednak przypomnieć zestaw destynacji w Polsce, które odwiedził.

Poniżej 10 zdjęć oraz informacji. Wcześniej ukazały się pojedynczo w portalu Sadurski.com, lecz obecnie tam ich nie ma.

Kołobrzeg ciekawostki ciekawe podróże po Polsce
Wesoły podróżnik przed latarnią morską w Kołobrzegu

1. Kołobrzeg

Wesoły Wieżowiec numer 100

Śledząc rozwój naszej międzynarodowej kampanii polegającej na fotografowaniu Wesołego Wieżowca, już dawno przewidzieliśmy, że „wieżowiec” z numerem 100 pojawi się na przełomie lipca i sierpnia 2013 czyli w środku wakacji. Nie wiedzieliśmy tylko, w jakim miejscu świata stanie.

Drugiego sierpnia 2013 r. na „wieżowcowej mapie świata” pod numerem 100 odnotowaliśmy Wesoły Wieżowiec w Kołobrzegu, mieście nad Bałtykiem. A gdzie on mógł stanąć, jeśli nie obok symbolu tego miasta, latarni morskiej?

W Kołobrzegu mieszka czterdzieści kilka tysięcy osób, a w okresie wakacyjnym trafia tu mnóstwo turystów. Jest tu m.in. port, obok którego stoi 26-metrowej wysokości latarnia morska, zbudowana po II wojnie światowej. Poprzednią kołobrzeską latarnię morską zburzyli w marcu 1945 r. Niemcy, podczas walk o wyzwolenie miasta.

Ojcem chrzestnym wieżowca Partii Dobrego Humoru w Kołobrzegu jest członek naszej wesołej organizacji od dawna, Artur Baranowski.
2013-08-06

Lidzbark Warmiński zamek ciekawostki hotel
Lidzbark Warmiński. Nasz podróżnik pozuje do zdjęcia przed zamkiem

2. Lidzbark Warmiński

Wesoły Wieżowiec sfotografowany przed zamkiem i nie tylko

Kilkunastotysięczny Lidzbark Warmiński położony na północy Polski, uzyskał prawa miejskie w 1308 roku i do XIX wieku był stolicą Warmii. Jest tu zabytkowy zamek biskupów warmińskich, który w przeszłości gościł m.in. Mikołaja Kopernika, papieża Piusa XII, Ignacego Krasickiego i Napoleona Bonaparte. Obok niego znajduje się luksusowy Hotel Krasicki.

Wesoły Wieżowiec trafił do Lidzbarka Warmińskiego dzięki członkowi Partii Dobrego Humoru, Danielowi Wolszczakowi.
2013-09-19

Będzin ciekawostki zamek podróż wycieczka
Fotograficzna pamiątka z podróży do Będzina

3. Będzin

Wesoły Wieżowiec obok XIV-wiecznego zamku Kazimierza Wielkiego

60-tysięczny Będzin znajduje się w województwie śląskim. Stoi tu średniowieczny zamek – jeden z tych, które polecił wybudować król Kazimierz Wielki.

Pierwsza warownia na wzgórzu istniała już w IX wieku, w II połowie XIII wieku powstała tu kamienna wieża, do której w latach 40-ych XIV wieku dobudowano zamek wraz z dwoma pierścieniami murów obronnych. W 1616 roku część miasta wraz z zamkiem spłonęła, potem zamek odbudowano. Podczas potopu szwedzkiego (połowa XVII wieku) zamek został częściowo zburzony i znów odbudowany. Podobno w 1660 roku gościł tu król Jan II Sobieski, zmierzający pod Wiedeń. W 1696 r. zamek odwiedził król August II Mocny, a w 1797 r. król Stanisław August Poniatowski. Obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie w stylu neogotyckim, jaka miała miejsce w w połowie XIX wieku. Na jego wieżę można obecnie wejść i podziwiać z niej panoramę miasta.

Zamek w Będzinie jest kolejnym zamkiem, który odwiedził podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec, uśmiechnięta siedziba Partii Dobrego Humoru.
2013-11-12

Gniezno ciekawostki zabytki wycieczki
Katedra w Gnieźnie. To zdjęcie zrobiliśmy podczas drugich odwiedzin w tym mieście

4. Gniezno

Baaardzo stare polskie miasto – pierwsza stolica Polski

70-tysięczne obecnie Gniezno leży na Wielkopolsce. Można powiedzieć, że to kolebka polskiej państwowości, gdyż tysiąc lat temu Gniezno zostało pierwszą stolicą polskiego państwa. Najpierw było jednym z ważniejszych grodów Piastów, wkrótce – w 1000. roku odbył się tu zjazd (byli na nim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry), utworzono tu arcybiskupstwo i metropolię gnieźnieńską, a świątynię wybudowaną przez Mieszka I wyniesiono do rangi katedry. 25 lat później koronowano tu na króla Polski wspomnianego już Bolesława Chrobrego. Późniejsze losy Gniezna były bogate w wydarzenia; miasto było zdobywane (m.in. przez czeskiego księcia Brzetysława I i przez Krzyżaków).

Wesoły Wieżowiec trafił do Gniezna dzięki Danucie Gołąbek i został sfotografowany nie byle gdzie, bo przed katedrą gnieźnieńską (pełna nazwa: Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie). Jest to wzniesiony na Wzgórzu Lecha gotycki kościół, miejsce koronacji królów Polski. Początki tej katedry sięgają końca IX wieku – zatem jest to jedna z najstarszych świątyń na terenie Polski.
2014-06-02

Sztum ciekawostki podróż zabytki
Ciekawe podróże po Polsce: miasto Sztum

5. Sztum

Wesoły podróżnik odwiedził zamek wzniesiony przez Krzyżaków

10-tysięczny Sztum, to miasto w północnej Polsce, w woj. pomorskim. Niegdyś stał tu gród Prusów, który w 1236 roku zdobyli Krzyżacy. To oni w latach 1326-35 wznieśli tu zamek, który był potem letnią rezydencją Wielkiego Mistrza. W 1410 r. zamek zdobyły wojska polskie, a cztery lata później zamek przebudowano. Został zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego, częściowo rozebrany potem przez władze pruskie, dlatego obecnie zachowały się dwa skrzydła (przebudowane w XIX wieku), wieża więzienna, bramy i mury obwodowe.

Zamek znajduje się przy ul. Galla Anonima, nad Jeziorem Sztumskim.
2014-07-05

Pułtusk ciekawe podróże po Polsce Polska
Pułtusk na Mazowszu. Uśmiechnięty globtroter na rynku

6. Pułtusk

Uśmiechnięty podróżnik sfotografował się obok ratuszowej wieży, na Rynku miasta

20-tysięczny Pułtusk leży w województwie mazowieckim. Już w XIII wieku wybudowano tu gród obronny, a w 1257 r. otrzymał prawa miejskie. Był trzecim po Warszawie i Płocku miastem z murowanymi fortyfikacjami. Po potopie szwedzkim, jak wiele polskich miast, Pułtusk podupadł. W 1806 r. pod Pułtuskiem odbyła się bitwa między wojskami Napoleona a wojskami rosyjskimi. Podczas II wojny światowej miasto poważnie ucierpiało – zniszczono ok. 85 procent zabudowań.

Wesoły Wieżowiec odwiedził serce miasta czyli Rynek. Został sfotografowany przed siedzibą władz miasta oraz obok wysokiej, gotycko-renesansowej, obronnej wieży ratuszowej z XVI wieku. Od lat 60. XX wieku, po przeprowadzeniu remontu, jest tu siedziba Muzeum Regionalnego, a z wieży można podziwiać panoramę miasta.
2014-07-23

Kruszwica Mysia Wieża ciekawe podróże po Polsce
Ciekawe podróże po Polsce: Mysia Wieża w Kruszwicy i mały podróżnik

7. Kruszwica

To miejsce znane jest z legendy o Popielu, którego zjadły myszy

Licząca 9 tys. mieszkańców Kruszwica, to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, na Kujawach. Miastem jest od blisko sześciuset lat, a jego nazwa pochodzi od kruszwy czyli bryły soli. Wielu Polakom Kruszwica kojarzy się z legendą o Popielu, którego zjadły myszy.

Nad jeziorem Gopło stoi 32-metrowa, ośmioboczna wieża, pozostałość po późnogotyckim zamku zbudowanym w czasach króla Kazimierza Wielkiego, z której szczytu można oglądać okolice. To właśnie obok tej wieży, zwanej Mysią Wieżą oraz przed romańską kolegiatą św. Piotra i Pawła (później przebudowywaną) został sfotografowany uśmiechnięty podróżnik.
2014-08-07

Koźmin Wielkopolski zamek podróż ciekawostki
Koźmin Wielkopolski, zamek kolejna podróż po Polsce

8. Koźmin Wielkopolski

Wesoły Wieżowiec odwiedził zamek w Koźminie Wielkopolskim

Na Wielkopolsce znajduje się 7-tysięczny Koźmin Wielkopolski (do 1996 r. Koźmin). Prawa miejskie uzyskał już w XIII wieku, a w XIV wieku (za czasów króla Kazimierza III Wielkiego) zbudowano tu murowany zamek. Z wyjątkiem wieży, był otynkowany (i tak jest do dziś). Potem przebudowano go w stylu renesansowym i zmieniał się z upływem czasu. Obecnie jest tu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz od 1988 r. nieduże muzeum. Zamek mieści się na (jakżeby inaczej) ulicy Zamkowej 1.

24 sierpnia 2014 r. zamek odwiedził podróżujący po Polsce i świecie Wesoły Wieżowiec.
2014-08-25

Szczytno ciekawostki ciekawe podróże po Polsce
Ciekawe podróże po Polsce: Szczytno na Mazurach

9. Szczytno

Miasto w województwie warmińsko-mazurskim

Szczytno ma 25 tys. mieszkańców i leży na Mazurach, na granicy pojezierzy: olsztyńskiego i mrągowskiego. W połowie XIV wieku, w miejscu drewnianej strażnicy, Krzyżacy wybudowali tu murowany zamek na planie kwadratu o boku 39 metrów. Obecnie w tym miejscu stoi Ratusz, zbudowany w latach 1936-37. W budynku jest siedziba władz miejskich i Muzeum Mazurskiego. Obok gmachu ratusza znajdują się fragmenty przedzamcza.

Miejsce to pod koniec sierpnia 2014 r., odwiedził podróżujący po Polsce i świecie Wesoły Wieżowiec.
2014-09-08

Osówka ciekawostki Głuszyca Riese wycieczka
Głuszyca. Wycieczka do Podziemnego Miasta Osówka

10. Podziemne Miasto Osówka – Riese

Wesoły Wieżowiec odwiedził ściśle tajne miejsce w Głuszycy

Kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Wrocławia, w Górach Sowich niedaleko miejscowości Głuszyca, znajduje się Podziemny Kompleks Osówka. Prace nad powstaniem tego tajemniczego (ściśle tajnego) miejsca o nazwie Riese, rozpoczęto w 1943 roku. Hitlerowcy ściągnęli tu do prac tysiące więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Do dziś nie wiadomo czy planowano tu stworzyć podziemne fabryki, w których miała być produkowana broń, czy może miała tu być tajna kwatera Adolfa Hitlera.

To tajemnicze miejsce jest otwarte dla zwiedzających. Odwiedził je niedawno Jerzy Bariasz wraz z podróżującym po Polsce i świecie Wesołym Wieżowcem. Na wieżowcowej mapie świata Głuszycę wpisujemy pod numerem 318.
2014-09-22

Ciekawe podróże po Polsce: (c) DobryHumor.pl

Zobacz też:
> Co to jest Wesoły Wieżowiec

niewiarygodne ciekawostki humor

Niewiarygodne ciekawostki z humorem

seksuolog dowcipy o seksuologach humor seksuologia kawały seksuolodzy

Najlepsze dowcipy o seksuologach