Festiwal Dobrego Humoru, rozrywkowa impreza organizowana w Gdańsku, to już przeszłość. Początkowe edycje organizowano z rozmachem. Były medialnie wspierane przez największe stacje telewizyjne. Do Gdańska przyjeżdżały gwiazdy sceny, aktorzy komediowi i satyrycy pierwszej ligi. Po kilku latach kolejne festiwale stały się cieniem gdańskiej, choć można też powiedzieć ogólnopolskiej, imprezy.
Zapewne w dużej mierze dlatego, że zabrakło pieniędzy. Festiwal DH stał się kolejną imprezą kulinarno – jarmarkową, wreszcie zakończył żywot. Szczepan Sadurski – prezes Partii Dobrego Humoru (która oficjalni narodziła się podczas I FDH w 2001 roku), a zarazem szef ukazującego się wówczas pisma satyrycznego Twój Dobry Humor oraz wydawanej od 1991 r. gazetki z dowcipami Dobry Humor, też początkowo przyjeżdżał na festiwal, wraz z ekipą (głównie) karykaturzystów. Organizował tu ogólnopolskie wystawy rysunku satyrycznego, specjalnie otwierane podczas festiwalu. Te działania toczyły się obok komercyjnej, oficjalnej części festiwalu i były finansowane przez Sadurskiego.
Poniżej informacje, jakie swojego czasu znalazły się w portalu Sadurski.com, jako oddzielne newsy. Zostały zgromadzone na niniejszej podstronie, aby nie znikły na zawsze. Dodamy, że pod kolejnymi newsami są daty ich premierowej publikacji, od najstarszej (na dole) po nowsze.
Dowcipy na tej stronie:
Karykaturzyści na Festiwalu Dobrego Humoru
Kto z karykaturzystów otrzymał nagrody dotychczasowych edycji Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku i inne ciekawostki
Festiwal Dobrego Humoru, to głównie ocenianie telewizyjnej rozrywki i satyry (kabaretu), występy kabaretów dla publiczności oraz imprezy dodatkowe. Od początku swój udział w tej dorocznej imprezie mieli też polscy karykaturzyści. Odbywały się zbiorowe wystawy pod nazwą Gdańska Galeria Dobrego Humoru, kilkukrotnie karykaturzyści wchodzili w skład jury, co roku przyznawano też nagrody dla najlepszego rysownika.
Jurorami imprezy głównej (telewizyjnej) były osoby związane z branżą karykatury: Zbigniew Jujka (rok 2000), Andrzej Mleczko (2001), Edward Lutczyn (2002), Julian Bohdanowicz (2004), dyrektor Muzeum Karykatury Wojciech Chmurzyński (2005), Grzegorz Szumowski (2006) i Andrzej Czeczot (2008).
Gdańska Galeria
Kompletowaniem składu uczestników wystawy polskich karykaturzystów o nazwie Gdańska Galeria Dobrego Humoru zajmował się gdański rysownik Zbigniew Jujka. Przez szereg lat skład ten niewiele się zmieniał, czasem tylko dodawano i odejmowano pojedynczych autorów. To spośród tych właśnie autorów publiczność wybierała zwycięzcę. W 2002 i 2006 został nim Janusz Stefaniak, w 2004 r. Zbigniew Jujka, w 2005 r. Julian Bohdanowicz, w 2007 r. Zygmunt Zaradkiewicz, w 2009 r. Henryk Sawka. W 2010 r. zwyciężył Sławomir Łuczyński (otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). W 2011 roku wygrał Dariusz Łabędzki, a za najdowcipniejszy rysunek satyryczny nagrodzono Zbigniewa Kołaczka. O laureatach z lat 2000, 2001, 2003 i 2011 Wikipedia (skąd zaczerpnęliśmy statystyki) nie wspomina, lecz najprawdopodobniej w tych latach również przyznano adekwatne nagrody.
Nie tylko oficjalnie
Rysunek satyryczny podczas Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, to nie tylko oficjalne prezentacje organizatorów festiwalu. Przez pierwsze trzy lata (2000, 2001, 2002) swoje wystawy organizowało (i finansowało) także ogólnopolskie pismo satyryczne Twój Dobry Humor (obecnie nie ukazuje się). Były to zbiorowe wystawy współpracowników czasopisma oraz wystawy Szczepana Sadurskiego i Krzysztofa Toboły. Podczas jednego z festiwali zorganizowano ekspozycje rysunku satyrycznego w trzech miejscach Trójmiasta (m.in. w kawiarni Tygiel w Gdyni).
Podczas ogólnodostępnych występów sceną na Targu Drzewnym w Gdańsku w 2000 roku przez godzinę zawładnęli satyrycy (autorzy tekstów, m.in. Tadeusz Buraczewski) i przyjaciele czasopisma (kabaret DKD). Konferansjerkę prowadził Szczepan Sadurski, a przy scenie karykatury rysował Krzysztof Toboła (obok można było oglądać plansze z karykaturami jego autorstwa.
Partia Dobrego Humoru
Warto dodać, że to właśnie podczas tego pierwszego festiwalu w 2000 roku zadebiutowała Partia Dobrego Humoru (w skrócie: PDH), wkrótce znana też w innych krajach jako Good Humor Party. Przy specjalnym stanowisku niedaleko fontanny Neptuna swoje stanowisko mieli satyrycy (głównie karykaturzyści współpracujący z Twoim Dobrym Humorem – m.in. Henryk Cebula, Dariusz Pietrzak, Wiesław Lipecki i Andrzej Graniak). Tu m.in. zbierano podpisy, które miały zalegalizować tę oryginalną organizację (wtedy wsparli ją m.in. członkowie kabaretu OT.TO). Tu również miał miejsce ogólnodostępny występ artystyczny (śpiewający i grający na gitarze Janusz Pierzak i występ brzuchomówcy Wojtka Glanca), co odbyło się po happeningu po gdańskim Starym Mieście, prowadzonym przez Krzysztofa Skibę. Podczas tego festiwalu legitymacje PDH otrzymali Marcin Daniec, Michał Ogórek, szereg innych osób i oczywiście wszyscy powyżej wymienieni.
Przyszłość
Obecny, zbliżający się właśnie XIV Festiwal Dobrego Humoru, odbywa się po rocznej przerwie. Jest organizowany nie jak w latach wcześniejszych przez Video Studio Gdańsk, lecz przez inną firmę, Impresariat Artystyczny BeKa. Na pewno będą zmiany, na pewno nie będzie tak bogato jak w kilku pierwszych latach, jednak miejmy nadzieję, że FDH znów zagości w Gdańsku jako doroczne i udane święto polskiej satyry i rozrywki.
2014-06-23
Wkrótce XIV Festiwal Dobrego Humoru
28 czerwca 2014 r. w Gdańsku rozpocznie się kolejny Festiwal Dobrego Humoru
Już po raz czternasty Gdańsk stanie się stolicą polskiego humoru, a po raz pierwszy jego organizacją zajmie się Impresariat Artystyczny BeKa wraz z Miastem Gdańsk.
Co jest w planach imprezy? Będą występy artystów (m.in. Cezary Pazura, Czesław Śpiewa, Cezik, Olaf Lubaszenko i Agnieszka Włodarczyk), będzie obradował jajowaty stół satyryków (znów prowadzony przez Skibę) który wyłoni zwycięzców równych dziwnych kategorii (np. Paranoja Roku, Mężczyzna Roku, Kobieta Roku, Bubel Roku, Cwaniak Roku, Cios Roku). Podczas Wielkiej Gali statuetki Błękitnego Melonika Charliego zostaną uhonorowani laureaci wybrani przez Jury Festiwalu oraz internautów (ceremonią pokieruje Artur Andrus).
2014-06-08
XIII Festiwal Dobrego Humoru zakończony
Wyniki XIII Festiwalu DH w Gdańsku czyli kto wygrał w poszczególnych kategoriach
W dniu 29 czerwca 2012 odbył się w Gdańsku Finał XIII Festiwalu Dobrego Humoru. Od początku celem Festiwalu jest twórcza konfrontacja polskiej produkcji filmowej, telewizyjnej, kabaretowej, rysunkowej oraz fotograficznej o charakterze artystyczno-rozrywkowym, wyłonienie i nagrodzenie najcenniejszych utworów oraz szeroka promocja tej twórczości.
Oto wyniki XIII Festiwalu Dobrego Humoru o nagrodę Błękitnego Melonika Charliego:
• W kategorii „Ulubiony serial komediowy” statuetkę Błękitnego Melonika Charliego i nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich zdobył serial „Spadkobiercy”, w reżyserii Dariusza Kamysa, wyprodukowany przez telewizję TV4
• W kategorii „Ulubiony program rozrywkowy” statuetkę Błękitnego Melonika Charliego i nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego Michała Struka otrzymał program „Kabaretowy Klub Dwójki”, w reżyserii Beaty Harasimowicz, wyprodukowany przez Program 2 TVP.
• W kategorii „Gwiazda Uśmiechu” statuetkę Błękitnego Melonika Charliego i nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego Michała Struka zdobył Artur Andrus.
• W kategorii „Najdowcipniejszy rysunek satyryczny” statuetkę Błękitnego Melonika Charliego i nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymał Henryk Sawka.
• Jury Gdańskiej Galerii Dobrego Humoru statuetką Błękitnego Melonika Charliego i nagrodą ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, nagrodziło rysownika Grzegorza Szumowskiego.
2012-07-02
Plebiscyt XII Festiwalu Dobrego Humoru
Przedstawiamy wyniki plebiscytu internetowego XII Festiwalu Dobrego Humoru, odbywającego się w Gdańsku
– W kategorii: Ulubiony serial komediowy – „Daleko od noszy” (scenariusz i reżyseria Krzysztof Jaroszyński; produkcja Studio Filmowe GABI).
– W kategorii: Ulubiony program rozrywkowy – „Kabaretowy Klub Dwójki” (reżyseria Beata Harasimowicz; produkcja: Program 2 TVP S.A.
– W kategorii: Gwiazda Uśmiechu” – Czesław Mozil.
– W kategorii: Najdowcipniejszy rysunek satyryczny – Zbigniew Kołaczek (nagrodą jest… paleta papieru)
Decyzją jury, nagrodę Gdańskiej Galerii Dobrego Humoru otrzymał Dariusz Łabędzki.
2011-06-25
Okrągły Stół Satyryków 2010
Plama turbo-diesel w Zatoce Meksykańskiej, blond bliźniaczki będące owocem sukcesu lewicy – to niektóre z przemyśleń satyryków na Festiwalu Dobrego Humoru 2010. A oto komplet…
Wyniki obrad Okrągłego Stołu Satyryków, Gdańsk 2010
1. Plama roku: Plama turbo-diesel w Zatoce Meksykańskiej
2. Cios roku: Cios armii amerykańskiej w polski system obronny, czyli nieuzbrojone Patrioty w Mrągowie
3. Narzędzie roku: Laska Marszałka Komorowskiego, która dokonała odkrycia złóż gazu głupkowego
4. Happening roku: Kampania prezydencka bez programów i udziału kandydatów
5. Paranoja roku: Wysadzanie wałów (niestety powodziowych)
6. Ofiara roku: Autodealer J. Kurski, który sprzedał BMW przez komornika
7. Zwierze roku: Napieralski, jako czerwono-czarny koń wyborów
8. Martyrologia roku: Tortury księgowego PSL, który wydał miliony na 1,44 % poparcia dla Pawlaka
9. Unik roku: Minister Kopacz unikające grypy trzymającej władzę
10. Zboczenie roku: TVP: Jedynka na Prawo i Sprawiedliwość, Dwójka na lewo
11. Owoc roku: Nowe blond bliźniaczki, jako owoc sukcesu lewicy
12. Konstrukcja roku: Zabłąkana Platforma na pontonie w okolicy Sandomierza
13. Zaraza roku: Hiszpanka polskich piłkarzy (6:0)
2010-06-28
Laureaci IX Festiwalu Dobrego Humoru
W Gdańsku po raz dziewiąty przyznano nagrody Festiwalu Dobrego Humoru. Oto lista laureatów
Jury tegorocznego festiwalu pod przewodnictwem reżysera Krzysztofa Jaślara, z członkami: Edytą Jungowską, Andrzejem Czeczotem, Emilianem Kamińskim, Maciejem Rybińskim, Larry Okey Ugwu i Jackiem Wszołą, przyznało następujące nagrody:
• Grand Prix festiwalu – Robert Górski, autor programu „Na stojaka” telewizji HBO Polska.
• Najdowcipniejszy serial komediowy – „39 i pół” w reżyserii Łukasza Palkowskiego (TVN).
• Najdowcipniejszy program rozrywkowy – „Piotr Bałtorczyk przedstawia” w reż. Szymona Łosiewicza (Polsat).
• Najzabawniejszy talk show – „Szymon Majewski Show” w reż. Marty Więch i Rafała Piekoszewskiego (TVN).
• Widowisko muzyczno-rozrywkowe z uśmiechem – „Wakacyjna Filharmonia Dowcipu” w reż. Jacka Kęcika (TVP2).
• Najdowcipniejsza audycja radiowa – Radiowa Audycja Rozrywkowa „Radar” w reż. Pawła Kużela i Mariusza Kozłowskiego (Polskie Radio Koszalin).
• Najlepsza aktorka komediowa – Joanna Jeżewska za udział w programie „Czterdziesty sezon Kabaretu pod Egidą” w reż. Jana Pietrzaka (TVP1).
• Najlepszy aktor komediowy – Cezary Pazura za udział w programie „IV Sopocka Noc Kabaretowa” w reż. Bolesława Pawicy (Polsat).
• Jury postanowiło przyznać także trzy nagrody specjalne dla: Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego za twórczość, która się formatom nie kłania w programie „Śpiewać jak to łatwo powiedzieć” (TVP1); Janusza Rewińskiego i Krzysztofa Piaseckiego za program: Szkoda gadać, który równoważy tezę, że warto rozmawiać (TVP1) oraz serialu „Włatcy móch” – w reż. Bartka Kędzierskiego (TV4).
• Nagroda za całokształt twórczości – Alina Janowska.
Członek jury Larry Okey Ugwu przyznał i ufundował nagrodę pozaregulaminową – melonik malin dla posła PiS Jacka Kurskiego za reżyserię teledysku pt: „Orędzie Prezydenta” z cyklu „Ciemny lud to kupi”.
Oprócz jury, laureatów festiwalu wybierali także widzowie.
• W kategorii „Ulubiony serial komediowy” wygrał serial „Daleko od noszy” w reż. Krzysztofa Jaroszyńskiego (Polsat), „Ulubiony program rozrywkowy” – „Szkło kontaktowe” (TVN24), a „Gwiazda Uśmiechu” przypadła Tomaszowi Karolakowi.
• „Gdańska Galeria Dobrego Humoru” – najdowcipniejszy rysunek satyryczny: Sławomir Łuczyński.
• W festiwalowym konkursie fotograficznym na najdowcipniejsze zdjęcie – „Fotożart” laureatem został Sebastian Przybyszewski.
Młodzi twórcy kabaretowi, biorący udział w konkursie festiwalowym DEBIUTY, byli oceniani przez Jury w składzie: Agnieszka „Marylka” Litwin, Michał Półtorak, Rafał Kmita.
• Nagroda główna ex aequo: kabaret Dasza Von Yock i kabaret Babeczki z Rodzynkiem.
• Trzy równorzędne wyróżnienia: kabaret Grabiego Marka, kabaret Snobów i kabaretu Widelec.
• Wyróżnienie indywidualne: Piotr Mocarski „Mocart” z kabaretu Widelec.
2008-07-02
Wkrótce IX Festiwal Dobrego Humoru 2008
W dniach 26-28 czerwca 2008 w Gdańsku odbędzie się dziewiąty Festiwal Dobrego Humoru. Jakie będą atrakcje?
Jak co roku o tej porze, w Gdańsku trwają przygotowania do Festiwal Dobrego Humoru. Do udziału w konkursie produkcji telewizyjnych zostały zaproszone stacje telewizyjne: TVP 1, TVP 2, TVN, TV POLSAT, TV 4, TV Puls oraz HBO. W tym roku w jury zasiądą: Krzysztof Jaślar (przewodniczący), Edyta Jungowska, Andrzej Czeczot, Emilian Kamiński, Maciej Rybiński, Larry Okey Ugwu i Jacek Wszoła.
Oprócz konkursu telewizyjnego podczas festiwalu trwać będą zmagania w:
– konkursie satyrycznych audycji radiowych pod nazwą Radio Dobrego Humoru,
– konkursie rysunku satyrycznego (Galeria Dobrego Humoru),
– konkursie młodych twórców kabaretowych Debiuty,
– konkursie na realizację najzabawniejszego filmu zrealizowanego za pomocą telefonu komórkowego,
Będzie też Festiwal Sztuki Kulinarnej Biesiada Dobrego Humoru.
Na scenie wystąpią kabarety: Nołnejm, Grupa Rafała Kmity, Widelec, Mimika, Ramol, kabaret Grabiego Marka, Babeczki z rodzynkiem, Snoby, Jurki, Kabaret Młodych panów. W Dworze Artusa odbędzie się kolejny Okrągły Stół Satyryków.
Już teraz rozpoczął się plebiscyt internautów na ulubiony program rozrywkowy, ulubiony serial rozrywkowy i gwiazdę uśmiechu (w plebiscycie bierze udział kilkadziesiąt najpopularniejszych seriali i programów satyrycznych) oraz na najlepszy rysunek satyryczny i najzabawniejsze zdjęcie. Plebiscyty o nagrodę telewidzów w głosowaniu internautów zostaną zakończone 25 czerwca.
2008-05-31
Festiwal Dobrego Humoru 2002
W dniach 26-29 czerwca 2002 r. w Gdańsku odbędzie się trzeci Festiwal Dobrego Humoru. Obok konkursu telewizyjnych programów rozrywkowych i filmów komediowych i występów kabaretowych, atrakcji będzie co niemiara – szczególnie dla tych, którzy lubią się śmiać
Na festiwal (jak zwykle) trafi ekipa satyryków czasopisma „Twój Dobry Humor”. Miejscem w którym możecie nas spotkać, będzie Jazz Klub przy Długim Targu, kilkadziesiąt metrów od słynnego posągu Neptuna (będziemy obok banneru z logo „Twojego Dobrego Humoru”). Planujemy wystawę rysunku satyrycznego naszych współpracowników (otwarcie 27 czerwca 2002 o godz 17.00, w Gdańskiej Galerii Rzeźby Związku Artystów Rzeźbiarzy – ul. Długi Targ 35/38). Oprócz naszych rysunków można tam będzie obejrzeć również małe formy rzeźbiarskie o tematyce satyrycznej.
Aktywiści Partii Dobrego Humoru planują kolejny happening (nie zdradzamy jeszcze co to będzie, szczegóły poda gdańska prasa). Będziemy też obecni podczas obrad okrągłego stołu najlepszych polskich satyryków, którzy z właściwą satyrykom uszczypliwością ocenią miniony rok, a raczej autorów dziwnych (w założeniu raczej nie-satyrycznych) zdarzeń.
Naszych współpracowników – satyryków zainteresowanych udziałem w FDH (oraz integracją z innymi autorami-satyrykami prosimy o pilny kontakt mailowy. Noclegi i wyżywienie na własny koszt (ale poza wesołą atmosferą postaramy się organizować coś niezbyt drogiego).
2002-03-31
Foto na górnym zdjęciu: Festiwal Dobrego Humoru w Gdańsku, premierowy happening – demonstracja Partii Dobrego Humoru podczas przemarszu Starym Miastem w Gdańsku, zatrzymała się przed Dworem Artusa
Zestaw informacji na temat Festiwalu Dobrego Humoru: (c) DobryHumor.pl / 2002-2024 w Sadurski.com
Zobacz też:
>
>