Kategorie
Artykuły

Pieniądze ciekawostki z humorem

Pieniądze ciekawostki z humorem

Nie twój kredyt? To płać

• Mieszkanka Kalisza, pani Elżbieta od banku nieoczekiwanie dowiedziała się, że zaciągnęła we Wrocławiu kredyt na kupno komputera i musi teraz spłacać raty. Policja ustaliła, że we wniosku o kredyt nie było kopii dowodu osobistego pani Elżbiety, nie zgadzało się jej rodowe nazwisko oraz nazwisko rodowe jej matki, a na wniosku widniał podpis absolutnie nie przypominający jej własnoręczny podpis. Mimo że sprawa trafiła do prokuratury, bank nadal ściągał z bankowego konta pani Elżbiety kolejne raty. Wreszcie bank dał za wygraną, obdarowując nieszczęsną kobietę breloczkiem i kilkoma długopisami.

Wiarygodny dług

• Biuro Informacji Kredytowej miało ułatwić prowadzenie interesów firmom. I ułatwiło, jednocześnie komplikując życie niektórym ludziom. Mieszkanka Dąbrowy Górniczej po kilku latach nie otrzymała kredytu po tym jak okazało się, że 3 lata wcześniej spóźniła się z zapłatą raty innego kredytu o 3 dni. Wciąż figurowała w rejestrze jako niesolidny kredytobiorca, gdyż zalega w zapłacie kwoty 1,20 zł.

Zabawa w ZUS-ka i myszkę

• W całej Polsce trwa akcja ZUS-u z epidemią symulantów czyli z osobami wyłudzającymi płatne zwolnienia lekarskie. Jak zbadano, najczęściej nagle zaczynamy chorować, gdy mamy dostać zwolnienie z pracy albo dostać mniej korzystną umowę o pracę. A co z innymi przypadkami? Zdarza się, że obłożnie chory pracuje przy sianokosach, remontuje dom albo jedzie na Sylwestra do Zakopanego. Przyłapani na symulowaniu tracą głowę. Nie wiedzą dlaczego zamiast leżeć w łóżku i kurować się, akurat pracują przy komputerze albo pomagają innemu pracownikowi w wymianie koła w samochodzie klienta. Ale rekord absurdu pobiła właścicielka pewnego biura podróży, której nie można było zastać w domu. Kontrolującym urzędnikom ZUS-u przybyłym do jej firmy przedstawiła się innym nazwiskiem i odmówiła okazania dowodu osobistego. Nie stawiła się potem w siedzibie ZUS-u, listów nie odbierała, ale przy kolejnej kontroli w firmie, gdy jej zwolnienie się zakończyło, już nie wstydziła się swego nazwiska i tego kim jest.

Pieniądze ciekawostki: plus-minus dług

• Firma windykacyjna żąda od jednego z klientów zwrotu długu (240 zł) oraz zwrotu dekodera Canal Plus lub jego równowartości (600 zł). Żąda, mimo że ów pan nigdy nie był klientem Canal Plus i nigdy nie kontaktowano się z nim aby sprawę wyjaśnić. W dniu, kiedy rzekomo podpisał umowę i odebrał dekoder, nasz bohater… przebywał za granicą. A może cierpiał wówczas na rozdwojenie jaźni i był w dwóch miejscach równocześnie?

Obyś dostał rentę!

• 70-latka z Krakowa otrzymuje z PZU rentę za swego tragicznie zmarłego przed laty męża. Wysokość renty wynosi 2,52 zł kwartalnie czyli 84 grosze miesięcznie. Za wysłanie tej kwoty przekazem, PZU płaci poczcie 3 złote.

In vitro na kredyt

• Sporo było słychać ostatnio o metodzie zapłodnienia in vitro. Stosują ją małżonkowie, którzy nie mają możliwości tradycyjnego zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Ponieważ do zabieg drogi (jakieś 10 tys. złotych) i nie refundowany przez NFZ, klientom przyszły z pomocą banki, oferując kredyt. Nie ma problemu, jeśli dzięki kredytowi przyjdzie na świat nowe dziecko. Gorzej, gdy to się nie uda – wtedy małżonkowie zostaną bez dziecka i na dodatek z kredytem, który należy spłacić.

Pieniądze ciekawostki: komedia z odsetkami

• Pan Mariusz ze Zgorzelca dostał z MPGK wezwanie do zapłaty zaległej faktury za wywóz nieczystości: 64,80 zł. Nigdy takiej faktury nie dostał, ale dla świętego spokoju zapłacił. Nikt jednak w MPGK nie zadał sobie trudu, aby sprawdzić czy kwota wpłynęła i oddano sprawę do sądu. Do kwoty 64,80 zł dodano kilka złotych odsetek, doszły koszty procesu sądowego, potem jeszcze koszty komornicze, w sumie kilkaset złotych. Czasu cofnąć nie można, nie wiadomo jak skończy się ta komedia, ale doszło do zbliżenia stanowisk konfliktu: w MPGK mówią, że w kwestii tych kilku złotych odsetek można było się dogadać bez pośrednictwa sądu i komornika.

Sukces głupoty

• Wielki sukces chirurgów w Trzebnicy. W miejscowym szpitalu przeszczepiono pacjentowi rękę, należącą od zmarłego dawcy. To pierwszy tego typu zabieg w tej części Europy i dziewiętnasty na świecie! Na tym niestety kończą się dobre nowiny dla szpitala i jego chirurgów. Urzędnicy ministerstwa zdrowia odmówili zwrotu kosztów za przeprowadzoną operację i leczenie, łącznie 77 tysięcy złotych. Przepisy podobno mówią, że w takich wypadkach winien być przeprowadzony konkurs, który wyłoni szpital, który ma wykonać operację.

Charytatywność po polsku

• 24 tys. zł kosztowało zorganizowanie charytatywnego balu pod Ostrołęką. Całkowity dochód z balu miał pójść na zakup sprzętu medycznego, niestety wyniósł 23 tys. zł. Balowicze dołożyli do imprezy tysiąc zł, ale przynajmniej sobie pobalowali.

Chiński czyli polski

• Na rynku pojawił się miód „wielokwiatowy krajowy”, znacznie tańszy od polskiego i mający podobną cenę do miodu sprowadzanego z Chin. Po analizie laboratoryjnej okazało się, że jest to mieszanka miodu polskiego i chińskiego. A kto powiedział, że miód krajowy znaczy: polski? Chiny to też kraj. A pszczół chińskich jest więcej, więc miód jest tańszy.

Nie wystarczy na pogrzeb

• Ile wynosi zasiłek pogrzebowy wypłacany osobom samotnym, mieszkającym w domu starców? Osoby samotne, które przez całe życie płaciły składki do ZUS-u, po śmierci dostaną tyle, ile stawka obowiązująca w danej gminie. Na przykład w Słupsku jest to 850 złotych. W sam raz na najtańszą trumnę z desek, ale na pochówek i księdza już nie wystarczy. Inni po śmierci dostają 5.418 złotych, bo tyle wynosi pełny zasiłek pogrzebowy. Ale kto w ZUS-ie upomni się o osobę samotną, poza świętym Piotrem?…

Pieniądze ciekawostkiwybrane teksty z czasopisma Dobry Humor 2004-2009
(c) DobryHumor.pl