przepisy prawne ciekawostki prawo humor
przepisy prawne ciekawostki prawo humor
w

Przepisy prawne ciekawostki z humorem

Przepisy prawne ciekawostki z humorem

Nie ma ucha – nie ma dowodu

• Pan Waldek z Gdańska postanowił zmienić stary dowód osobisty na nowy, plastikowy. Nie żeby chciał, po prostu każdy musi to zrobić, jeśli dotąd tego nie zrobił. Po 4-godzinnym oczekiwaniu w kolejce podał urzędniczce niezbędne dokumenty, a ta skrzywiła się na widok jego zdjęcia. „Nie widać lewego ucha, nie będzie dowodu”. Fakt, są przepisy mówiące że na zdjęciu musi być widoczne lewe ucho, tymczasem pan Waldek takowego nie ma, od urodzenia, i jest to odnotowane w jego dotychczasowym dowodzie, w rubryce „Znaki szczególne”. Urzędniczce radzimy powrót do szkoły – wypadałoby nauczyć się czytać, zanim pójdzie się do pracy.

Uwaga, pingwin

• Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra środowiska, obecnie wśród najniebezpieczniejszych zwierząt w Polsce są między innymi: bociany, chomiki, misie koala, łabędzie, bobry, żółwie oraz pingwiny.

Przepisy prawne ciekawostki – paszport dla szkraba

• Aby pojeździć po Europie, obecnie wystarczy nam dowód osobisty. Sytuacja poważnie komplikuje się, gdy granicę ma przekroczyć niemowlak. Ten dowodu z oczywistych względów mieć nie może (bo nie jest pełnoletni). Zatem do przekroczenia granicy kraju musi mieć paszport, a w nim aktualne zdjęcie. Niestety malutkim dzieciom wygląd twarzy zmienia się w zastraszającym tempie. Przepis to przepis, więc niemowlak, który ma twarz niepodobną do twarzy we własnym paszporcie, nie zostanie przepuszczony przez granicę. Aby nie było niemiłych niespodzianek na jakiejś granicy, rodzice muszą pamiętać, aby co kilka miesięcy wymienić swemu dziecku paszport (i oczywiście zapłacić za to po raz kolejny). A w zasadzie dziecko niech siedzi w domu zamiast szwędać się po świecie, prawda?

Na kabaret z dowodem

• Może zabrzmi to jak pomysł z kabaretowego skeczu, ale nim nie jest. Widzowie, którzy przyszli na występ kabaretowo-muzycznej Grupy Mo Carta w Krakowie, musieli podać swoje imię, nazwisko i numer Pesel. Skąd ten pomysł? Występ zorganizowano w sali bankietowej hotelowego kasyna. Przepisy ustawy o grach losowych wymagają wylegitymowania przez pracownika kasyna każdej osoby, która do kasyna wchodzi. Kto się nie dostosował do tego przepisu, nie został wpuszczony na występ.

Zostań modelarzem!

• Jeśli jesteś modelarzem i masz samolocik ważący więcej niż 5 kg, w świetle najnowszych przepisów zostałeś zakwalifikowany do trzeciej klasy personelu lotniczego. Oznacza to, że w jednym z trzech ośrodków na terenie kraju, za 150 zł, musisz przejść specjalistyczne badania. Lekarze sprawdzą czy masz zdrowe serce, płuca, przewód pokarmowy i moczowy. Nie możesz też mieć choroby wenerycznej, chorób mięśni, krwi i kości. Gdy przejdziesz wszystkie badania pomyślnie, możesz już usiąść na stołeczku lub położyć się na łące i puszczać model swojego samolotu, w zgodzie z przepisami.

Gumowy przepis

• Na Górnym Śląsku, w wielu urzędach, uczelniach i szpitalach wprowadzono… zakaz żucia gumy. Zakaz wprowadzono po tym, jak gumowe kulki wypluwane przez ludzi znajdowano w niezliczonej liczbie, często najdziwniejszych, miejsc. Nie wiadomo czy zakaz ten rozszerzy się wkrótce na całą Polskę. Wiadomo, że niektórzy proponują rozszerzenie zakazu, o zakaz noszenia gumy w majtkach.

Za stary na pomoc

• 67-latek z woj. lubuskiego poruszający się na wózku inwalidzkim, codziennie przemierza pół kilometra do sklepu. Temu panu, cierpiącemu na zwyrodnienie kręgosłupa, bioder i kilka innych dolegliwości, pomógłby zakup akumulatora, dzięki któremu nie będzie musiał pchać kółka swego wózka rękami. Niestety akumulator kosztuje 1.600 złotych, więc jest nieosiągalny finansowo dla inwalidy, dostającego co miesiąc 665 złotych emerytury. Dlatego zwrócił się do PFRON-u o pomoc. I pewnie otrzymałby ją, gdyby nie to, że w przypadku mężczyzn, pomagają tylko tym, którzy mają nie więcej niż 65 lat.

Całkiem młodzi emeryci

• Obecne przepisy pozwalają mundurowym przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy. Efekt: w 2007 r. co piąty przechodzący na emeryturę miał mniej niż 40 lat. Ale to nie problem, bo kilkanaście procent wojskowych zaraz potem dostaje w tym samym miejscu pracę, już jako pracownik cywilny i odtąd pobiera emeryturę plus pensję. W policji jest podobnie. Eksperci twierdzą, że to patologia, bo państwo podwójnie finansuje pracowników zdolnych do pracy. Mogłoby to zmienić przedłużenie okresu pracy mundurowych, ale w obawie przed protestami, planowana zmiana przepisów spowoduje wydłużenie ich czasu pracy najwyżej o 5 lat.

Cmentarna demokracja

• Pan Jan, 85-latek, postanowił postawić swoim zmarłym rodzicom nowy pomnik na cmentarzu. Miał pieniądze, umówił się z kamieniarzem, lecz gdy zjawił się w kancelarii cmentarza, pojawił się problem. Bo według prawa spadkowego aby zmienić cokolwiek w istniejącym grobie, musi być zgoda wszystkich spadkobierców. W przypadku pana Jana to kilka pokoleń, jakieś 20 osób, a niektóre z nich nie wiadomo gdzie teraz mieszkają. Ale nie wszyscy muszą przyjść osobiście, wystarczy notarialne potwierdzenie zgody. Na szczęście nie wszystkie polskie cmentarze robią z tym problem. Niestety pan Jan nowego grobu rodzicom już nie postawi. Muszą wystarczyć nowe kwiaty na grobie.

Ruskie szczotki

• Jeśli polskie mleczarnie chcą wysyłać swe produkty do Rosji, muszą stosować nie tylko surowe, unijne przepisy sanitarne, ale także przepisy rosyjskie. Rosyjscy inspektorzy skontrolowali niedawno kilkadziesiąt kolejnych polskich mleczarni i stwierdzili, że tylko niektóre z nich spełniają rosyjskie wymogi. Ale tylko takie mleczarnie, w których szczotki do dezynfekcji ścian oraz podług znajdują się w oddzielnych pomieszczeniach. A najlepiej, jeśli te szczotki mają napisy w języku rosyjskim.

Kochaj ZUS przez pół wieku

• Jeśli chcesz dostać kiedyś rentę – musisz sam o to zadbać. Nie wystarczy, że regularnie opłacasz składki do ZUS-u. Dokumenty przelewów wszystkich wpłat musisz archiwizować. Kopie przelewów banki przechowują przez 5 lat, ale ty musisz je przechowywać w domu 10 razy dłużej: aż 50 lat. A jak kwitki zginą, na przykład w 2050 roku – nie dostaniesz renty. Proste?

Uwaga, Ziemianie!

• Kupiłeś ziemię w ostatnich latach i cieszysz się, że zyskała na wartości? Już się nie ciesz, bo w każdej chwili tej ziemi możesz nie mieć, w dodatku całkowicie zgodnie z obowiązującym prawem. Procedura zabrania ziemi jest prosta, szybka i nie podlega dyskusji z tobą, czyli z właścicielem ziemi. Agencja Nieruchomości Rolnych oświadcza przed notariuszem, że dokonuje odkupu ziemi, potem na podstawie tego aktu notarialnego wzywa cię do podpisania umowy przenoszącej własność ziemi na rzecz ANR. Na dokumencie nie musi być uzasadnienia, a tobie nie przysługuje prawo do odwołania. Twoja ziemia wkrótce trafia pod inwestycje lub jest sprzedawana z ogromnym zyskiem, bo nagle znajduje się nabywca, który zapłaci kilkukrotnie wyższą cenę niż wydawało ci się, że twoja (do niedawna) ziemia może być warta. W ten sposób w ostatnim czasie odebrano już ponad 500 hektarów ziemi. Oczywiście możesz się sądzić, ale to nie tylko kosztuje mnóstwo pieniędzy, a sprawy jak wiadomo trwają latami i nie masz pewności, czy w sądzie wygrasz. Po wojnie komuna zabierała właścicielom ziemię, fabryki i dwory, teraz… Cóż, podobno niektórzy Polacy chcieliby powrotu do socjalizmu.

Przepisy prawne ciekawostki: ucieczka z dziurkaczem

• Co mają zrobić pracownicy Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich jeśli wybuchnie pożar? Obowiązująca ich instrukcja mówi: „Zabierz ze sobą dziurkacz lub zszywacz. Udaj się pod Pomnik Powstańców i czekaj na polecenia przełożonych”. Po co dziurkacz pod pomnikiem? – to wiedzą tylko autorzy tej pasjonującej lektury.

Przepisy prawne ciekawostki – wybrane teksty z czasopisma Dobry Humor 2004-2009
(c) DobryHumor.pl

Wrocław ciekawostki humor

Wrocław ciekawostki z humorem

reklamy ciekawostki reklama humor

Reklamy ciekawostki z humorem