Kategorie
Artykuły

Rodzaje hazardzistów według psychiatrów. Przyczyny nałogu

Ojcem klasyfikacji nałogowych hazardzistów powszechnie uważany jest amerykański psychiatra Robert L. Cluster, żyjący w latach 1927-1990. W 1972 roku dzięki jego inicjatywie powstał pierwszy w historii ośrodek leczenia nałogowych. Tego samego roku, wspólnie z Irvingiem Sacherem oraz Josephem Dunnem utworzył Krajową Radę ds. Nałogowego Hazardu, której zadaniem jest między innymi edukowanie społeczeństwa oraz wspieranie hazardzistów w walce z nałogiem hazardu. Jakie typy hazardzistów wyróżnił Cluster? 

Rodzaje osób uzależnionych od hazardu

Według Clustera istnieje 6 rodzajów hazardzistów:

 1. Profesjonalni hazardziści – zawodowo uprawiający hazard i utrzymujący się z niego, specjalizujący się zwykle w konkretnej grze, którą zgłębiają i mają kontrolę zarówno nad stawkami, jak i czasem spędzonym na grze, a przede wszystkim nad własnymi emocjami. Często grają w kasynach online, takich jak 888starz casyno.  
 2. Antyspołeczni hazardziści – uprawiają hazard w celu nielegalnego pozyskania środków pieniężnych, nie stronią od oszustw w stylu ustawianych meczów, wyłudzania bonusów, gry znaczonymi kartami czy obciążonymi kośćmi. Mają oni trudności z życiem zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Często powołują się na kompulsywny hazard jako linię obrony przed wymiarem sprawiedliwości.
 1. Przypadkowi towarzyscy hazardziści – grający dla towarzystwa i rozrywki, traktujący hazard jak formę relaksu, nie koliduje też z życiem zawodowym, rodzinnym czy społecznym. Przykładem przypadkowych hazardzistów są osoby obstawiające zakłady sportowe wyłącznie przy okazji największych imprez sportowych, jak Mistrzostwa Świata, Europy czy Olimpiada.
 1. Poważni towarzyscy hazardziści – poświęcają na hazard o wiele więcej czasu i stawiają go na drugim miejscu po rodzinie. Traktują go jak najlepsze źródło przyjemności, rozrywki i odpoczynku, a także hobby czy nawet pasję. Potrafią jednak nadal kontrolować swoją grę.
 1. Hazardziści ucieczkowi – hazard jest dla nich ucieczką od problemów życia codziennego, pomaga radzić sobie z nudą, samotnością, niepokojem, nerwicą, depresją czy gniewem. Jest środkiem uśmierzającym wewnętrzny ból. Hazardziści ucieczkowi są zwykle uzależnieni od hazardu i podchodzą do niego kompulsywnie, jak osoby nadużywające alkoholu dla ucieczki.
 1. Hazardziści kompulsywni – całkowicie stracili kontrolę nad grą, a hazard stał się dla nich życiowym priorytetem, ważniejszym od rodziny, przyjaciół i pracy. Stają się przez to negatywni, a ich uzależnienie postępuje, niszcząc każdy aspekt ich życia. Kompulsywni hazardziści często łamią własne zasady moralne, dopuszczając się nawet kłamstwa, kradzieży czy defraudacji, ukrywając swój nałóg, czemu towarzyszy poczucie winy. Gracze kompulsywni nie potrafią przestać grać z własnej woli, odczuwając wewnętrzny przymus. Większość patologicznych hazardzistów ma inne współistniejące zaburzenia impulsów.   
rodzaje hazardzistów nałóg hazardu hazard (2)
Jakie są rodzaje hazardzistów?

Jak rozpoznać nałogowego hazardzistę?

        W psychologii i medycynie funkcjonują różne kryteria diagnostyczne nałogowego, czyli patologicznego lub kompulsywnego hazardu. Objawy zawsze są jednak podobne i możemy wśród nich wymienić niezdrowe zaabsorbowanie hazardem oraz częste mówienie i myślenie o nim czy sposobach zdobycia pieniędzy na grę, regularne zwiększanie ilości czasu poświęconego na grę by osiągnąć ten sam poziom satysfakcji, bezowocne wysiłki ograniczenia gry skutkujące niepokojem i irytacją, traktowanie hazardu jako ucieczki od problemów czy chorób, odgrywanie się za wszelką cenę, ukrywanie swojego nałogu, popadanie w długi, uciekanie się do kłamstwa i innych niemoralnych zachowań, silna potrzeba grania, a także zaniedbywanie swoich pasji, rodziny, przyjaciół i pracy.  

Jak grać rozważnie i odpowiedzialnie?

        Aby zminimalizować ryzyko potencjalnego uzależnienia od hazardu, warto:

 • Ustalać własne limity czasu spędzonego na grze oraz budżetu i wysokości stawek
 • Umieć pogodzić się z przegraną, nie starać się odegrać za wszelką cenę
 • Cieszyć się z wygranej, ale pamiętać o elemencie losowym i przypadkowości
 • Zachować równowagę między hazardem, a innymi przyjemnościami i rozrywkami
 • Unikać grania dla zarobku lub w celu spłacenia długu, pamiętać, że to rozrywka
 • Pamiętać, aby nigdy nie grać pod wpływem środków odurzających czy emocji
 • Grać wyłącznie za własne, przeznaczone na to pieniądze, możliwe do straty

Warto być też wyczulonym na sygnały świadczące o nałogu, szczególnie w sytuacjach wysokiej wygranej, kłopotów finansowych, ciężkiego przeżycia, problemów ze zdrowiem, uczucia samotności, niepokoju lub znudzenia, braku hobby i celu, nadużywania używek, depresji lub nerwicy, traumatycznego wydarzenia czy rodzinnych tendencji do uzależnień.

Uwaga. W Polsce hazard jest nielegalny, dlatego treść zamieszczona w tym artykule jest wyłącznie informacyjna i dostępna dla użytkowników spoza Polski.

1476 / zawsz / rodzaje hazardzistów

Zobacz też:
> Krótkie ciekawostki z życia
> Wygrane online
> Kasyna bez depozytu

Autor: Dowcipy Humor

Dobry Humor, dowcipy, kawały, żarty, anegdoty