Największa piłkarska impreza roku nadchodzi wielkimi krokami. Odbywające się na przełomie listopada i grudnia Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej będą wyjątkowe z wielu powodów. Jednym z nich jest nietypowa lokalizacja. Po raz pierwszy bowiem piłkarzy gościć będzie Katar, a turniej tej rangi nie odbywał się dotąd na Bliskim Wschodzie. Przyjrzymy się tutaj arenom, na jakich będą rozgrywane mecze tego turnieju i zobaczymy, jak organizatorzy przygotowali się do mistrzostw.
Dowcipy na tej stronie:
Stadiony w Katarze: Tradycja i nowoczesność
Po raz pierwszy areny na jakich będzie rozgrywał się turniej przedstawiono w 2010 roku. Większość z nich została zbudowana zupełnie od podstaw na potrzeby mistrzostw. Dlatego właśnie można było połączyć w nich nowoczesną technologię z designem nawiązującym do tradycji i kultury Kataru. Szczególnie duże znaczenie miał również gorący i pustynny klimat państwa, dlatego podstawowym założeniem projektantów było zapewnienie komfortowej temperatury. Wszystkie stadiony wyposażone zostały w systemy chłodzenia zapewniające, że temperatura wyniesie nie więcej niż 20 stopni Celsjusza.
Początkowe liczbę pięciu stadionów ostatecznie zwiększono do ośmiu aren, na których rozegrane zostaną mecze ms 2022. Największym z nich jest Lusail Iconic Stadium, który pomieści aż 80 000 kibiców. Ten zlokalizowany 23 kilometry od stolicy stadion będzie gościł mecze wszystkich faz rozgrywek, a także odbędzie się na nim finał.
Nie mniej imponujący będzie stadion Al Bayt. Ten stadion ze składanym dachem został wyróżniony jako ekologiczny, osiągając certyfikaty potwierdzające przyjazne dla środowiska zarządzanie budową i efektywność energetyczną. To właśnie tutaj odbędzie się mecz otwarcia grupy A, w którym gospodarze podejmą Ekwador. Mimo że znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od stolicy, Al Bayt jest świetnie skomunikowany z miastem i posiada parking dla 6000 samochodów oraz 350 autobusów. Będzie go obsługiwać 150 autobusów miejskich i 1000 taksówek. Na tym stadionie znajduje się nawet luksusowy hotel, w którym balkony wychodzą na boisko. Szczęśliwcy, którzy zamieszkają w tych pokojach, będą mogli oglądać mistrzostwa na żywo dosłownie nie wychodząc z łóżka.
Pod nazwą Stadium 974 kryje się natomiast pierwszy w historii Mistrzostwa Świata stadion tymczasowy. Zagadkowa cyfra w jego nazwie oznacza kierunkowy numer telefonu Kataru, ale także 974 kontenery, które posłużyły do budowy stadionu. Ma to podkreślać jego ekologiczny charakter i dbałość o recykling materiałów. Stadion liczy 40 000 miejsc i rozgrywane będą na nim mecze fazy grupowej i jeden mecz 1/16 finału. Dla kibiców z Polski ważne będzie, że nasza reprezentacja zagra na nim mecz z Meksykiem, który odbędzie się 22 listopada.
Al Thumama, to kolejny stadion Mistrzostw Świata w Katarze, również o pojemności 40 000 krzesełek. Ten stadion jest zlokalizowany niedaleko głównego lotniska Kataru, a wokół niego utworzony został ogromny park o wielkości 50 kilometrów kwadratowych. Po zakończeniu mistrzostw, połowa jego krzesełek zostanie zdemontowana i przekazana innym krajom. Stadion został już zresztą przetestowany, bo w ubiegłym roku rozegrano na nim finał Pucharu Emira. Podobnie jak kibice z całego świata, nie możemy się już doczekać futbolowych emocji!
1201 / zawsz / stadiony mundial 2022