Super Dowcipy ciekawostki i informacje o popularnym kiedyś miesięczniku z dowcipami. Kawały, dowcipy, humor
Super Dowcipy ciekawostki
1) Super Dowcipy, to humorystyczno-rozrywkowe, ogólnopolskie czasopismo z dowcipami (i nie tylko), wydawane w Polsce na przełomie XX i XXI wieku, przez Wydawnictwo Superpress. Miało format B6 czyli było mniejsze niż szkolny zeszyt.
2) Założycielem i twórcą Super Dowcipów był Szczepan Sadurski, znany polski rysownik prasowy, 10 lat wcześniej nagrodzony Złotą Szpilką. Miał wtedy na koncie publikacje kilku tys. rysunków w prasie polskiej i nie tylko.
3) Super Dowcipy były trzecim humorystycznym miesięcznikiem Wydawnictwa Superpress, specjalizującego się w publikacjach z humorem i satyrą. Od 1991 r. ukazywał się Dobry Humor, a od 1993 r. 103 Najlepsze Dowcipy. Pierwszy numer Super Dowcipów ukazał się w połowie 1995 roku.
3) Redakcja mieściła się w Warszawie, natomiast cała reszta (studio komputerowe, drukarnia) znajdowały się w Lublinie.
4) Dystrybucją czasopisma początkowo zajmowała się firma kolporterska Ruch. Potem także Kolporter i inne, mniejsze firmy dystrybucyjne. Nakład był zmienny. Zdarzało się, że przekraczał 100 tysięcy.
5) Super Dowcipy (np. w porównaniu z Dobrym Humorem) wyróżniała mnogość elementów graficznych, które zdobiły strony. Było to możliwe dzięki użyciu programów graficznych wykorzystywanych podczas przygotowania do druku.
6) Siłą Super Dowcipów była duża więź z czytelnikami. To oni przesyłali dowcipy i swoje rysunki do publikacji, gremialnie uczestniczyli w licznych konkursach, wysyłając co miesiąc kilkaset pocztówek z odpowiedziami. Przez jakiś czas Sadurski osobiście telefonował do czytelników, którzy mieli na to ochotę (w niedziele przed południem). Super Dowcipy drukowały też zdjęcia czytelników (w stałej rubryce „Twoja gęba w gazecie” ukazało się ich blisko tysiąc). Czasopismo było także punktem kontaktowym dla osób, które chciały zawrzeć znajomości z rówieśnikami z całej Polski.
7) Przez ponad 10 pierwszych lat, każdy numer Super Dowcipów (podobnie, jak Dobrego Humoru) miał jeden przewodni temat z dowcipami, a pozostałe strony zapełniały inne zabawne materiały i stałe rubryki.
Rysunki (nie tylko) czytelników
8) Super Dowcipy były miejscem, gdzie każdy uzdolniony czytelnik mógł przesłać swoje autorskie rysunki i komiksy. Były różnej jakości, a najlepsze były publikowane. Najlepsi autorzy byli też prezentowani na oddzielnej stronie (zdjęcie, informacje i kilka rysunków). W większości byli to nastolatkowie. Później powstała grupa stałych współpracowników, którzy otrzymywali z wyprzedzeniem tematy najbliższych numerów, do których mogli stworzyć rysunki.
9) Super Dowcipy naszpikowane były dowcipami, ale też rysunkami. Często rysunki zgrupowane były tematycznie i nawiązywały do drukowanych niedawno tematów numeru. Bo np. po numerze z Batmanem czytelnicy wysyłali dużo rysunków, których był bohaterem.
10) Super Dowcipy drukowały także rysunki kilku autorów profesjonalnych, zaproszonych przez Sadurskiego do współpracy. Osoby pełnoletnie otrzymywały honoraria.
Super Dowcipy – kolejne ciekawostki
11) Super Dowcipy często zaskakiwały tematami drukowanych dowcipów. Obok znanych tematów, drukowano np. autorskie dowcipy o Supermanie, MacGyverze, o Drużynie A, Z Archiwum X, o filmie Gwiezdne wojny, o Robocopie, o Disco Polo, jaskiniowcach, wampirach, itd. Nigdy wcześniej ani później żaden wydawca nie próbował tego robić. Do dziś na wielu stronach internetowych można znaleźć skopiowane z „SD” dowcipy, które stworzono w redakcji.
12) Na ostatniej stronie Super Dowcipy drukowały 3-klatkowy komiks „Przygody punka Franka”. Autorem był Szczepan Sadurski. Z czasem pomysły odcinków proponowali czytelnicy (nazwisko było drukowane obok komiksu, a współautor dostawał pocztą nagrodę). Komiks ukazywał się od pierwszego numeru (gdy „SD” był 16-stronicowy). Podobno wielu czytelników lekturę każdego numeru zaczynało właśnie od komiksu z Frankiem.
13) Spośród cyklicznych rubryk, jakie ukazywały się w Super Dowcipach, wymieńmy kilka: Super Zagadki, Jak się nazywa…?, Wiadomości (cykl przypominamy obecnie w DobryHumor.pl), Listy do nas, Uwaga talent, Krzyżówka.
14) Gdy w Polsce pojawił się Internet, Super Dowcipy i inne czasopisma Wydawnictwa Superpress trafiły do sieci. Pojawiały się reklamy, a na ówczesnej stronie DobryHumor.pl (potem też Sadurski.com) można było zobaczyć aktualne okładki numerów dostępnych w kioskach. Superpress wraz z portalem Onet w końcu lat 90. współtworzyło popularny serwis z dowcipami. Trafiały tam m.in. dowcipy z Super Dowcipów.
15) Wraz z sukcesywnym spadkiem nakładu czasopism, Super Dowcipy musiały przystosować się do nowych warunków. Między 1995 a 2006 r. „SD” były 16-stronicową składanką (strony przed przeczytaniem należało rozciąć – tak samo jak w przypadku Dobrego Humoru). W 2006 r. zmieniły formę. Miały 32 strony cz-białe + kolorową okładkę na kredowanym papierze (taką sama formę miały „103 Najlepsze Dowcipy”, wydawane od 1993 roku).
16) Ostatni numer „SD” ukazał się w 2013 r. i był to nr 3(164). Była to 777. publikacja Wydawnictwa Superpress. Ukazało się 164 numery Super Dowcipów i przez 18 lat istnienia nie było żadnej przerwy w ukazywaniu się tego czasopisma.
A co z Sadurskim?
17) Dawni czytelnicy Super Dowcipów i innych gazetek Superpressu zawsze będą je kojarzyć z osobą Szczepana Sadurskiego. Pewnie jesteś ciekawy, czym się obecnie zajmuje? Rysuje dla prasy (np. do każdego numeru ogólnopolskiego dziennika Trybuna), do podręczników szkolnych i na potrzeby szeroko rozumianej reklamy (Rysunki.pl). Tworzy karykatury portretowe (Karykatury.com) na prezent, także podczas eventów firmowych i prywatnych w całej Polsce. Dzięki nazwisku i charakterystycznemu podpisowi, często jest rozpoznawany.
Jako specjalista od humoru i karykatury, jest zapraszany na rozmaite imprezy od Australii, przez Europę po USA. W Nowym Jorku prasa pisała, że jest jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Wciąż szefuje wymyślonej przez siebie w 2001 r. Partii Dobrego Humoru, która za granicą znana jest jako Good Humor Party. Od 2012 r. kontynuuje artystyczny projekt o nazwie Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper). Prowadzi portal informacyjno-rozrywkowy Sadurski.com, jest też obecny na Facebooku.
Super Dowcipy ciekawostki: (c) DobryHumor.pl
Zobacz też:
> Punk Franek ciekawostki
> Wydawnictwo Superpress informacje
> Superpress – spis publikacji