miesięcznik czasopismo Super-Dowcipy ciekawostki kawały dowcipy
miesięcznik czasopismo Super Dowcipy ciekawostki kawały dowcipy
w

Super Dowcipy ciekawostki o czasopiśmie

Super Dowcipy ciekawostki i informacje o popularnym kiedyś miesięczniku z dowcipami. Kawały, dowcipy, humor

Super Dowcipy ciekawostki

1) Super Dowcipy, to humorystyczno-rozrywkowe, ogólnopolskie czasopismo z dowcipami (i nie tylko), wydawane w Polsce na przełomie XX i XXI wieku, przez Wydawnictwo Superpress. Miało format B6 czyli było mniejsze niż szkolny zeszyt.

2) Założycielem i twórcą Super Dowcipów był Szczepan Sadurski, znany polski rysownik prasowy, 10 lat wcześniej nagrodzony Złotą Szpilką. Miał wtedy na koncie publikacje kilku tys. rysunków w prasie polskiej i nie tylko.

3) Super Dowcipy były trzecim humorystycznym miesięcznikiem Wydawnictwa Superpress, specjalizującego się w publikacjach z humorem i satyrą. Od 1991 r. ukazywał się Dobry Humor, a od 1993 r. 103 Najlepsze Dowcipy. Pierwszy numer Super Dowcipów ukazał się w połowie 1995 roku.

psychiatra dowcipy o psychiatrach kawały psychiatrzy Super Dowcipy żarty
Jeden z rysunków Sadurskiego. Ukazał się w latach 90. na okładce Dobrego Humoru

3) Redakcja mieściła się w Warszawie, natomiast cała reszta (studio komputerowe, drukarnia) znajdowały się w Lublinie.

4) Dystrybucją czasopisma początkowo zajmowała się firma kolporterska Ruch. Potem także Kolporter i inne, mniejsze firmy dystrybucyjne. Nakład był zmienny. Zdarzało się, że przekraczał 100 tysięcy.

5) Super Dowcipy (np. w porównaniu z Dobrym Humorem) wyróżniała mnogość elementów graficznych, które zdobiły strony. Było to możliwe dzięki użyciu programów graficznych wykorzystywanych podczas przygotowania do druku.

okładki miesięcznik czasopismo Super-Dowcipy ciekawostki kawały dowcipy Wydawnictwo Superpress
Okładki Super Dowcipów z 2007 roku, gdy miały kolorową okładkę i 32 strony. Na górze – okładki z 2006 roku, gdy „SD” miały 16 stron do rozcięcia

6) Siłą Super Dowcipów była duża więź z czytelnikami. To oni przesyłali dowcipy i swoje rysunki do publikacji, gremialnie uczestniczyli w licznych konkursach, wysyłając co miesiąc kilkaset pocztówek z odpowiedziami. Przez jakiś czas Sadurski osobiście telefonował do czytelników, którzy mieli na to ochotę (w niedziele przed południem). Super Dowcipy drukowały też zdjęcia czytelników (w stałej rubryce „Twoja gęba w gazecie” ukazało się ich blisko tysiąc). Czasopismo było także punktem kontaktowym dla osób, które chciały zawrzeć znajomości z rówieśnikami z całej Polski.

7) Przez ponad 10 pierwszych lat, każdy numer Super Dowcipów (podobnie, jak Dobrego Humoru) miał jeden przewodni temat z dowcipami, a pozostałe strony zapełniały inne zabawne materiały i stałe rubryki.

Rysunki (nie tylko) czytelników

8) Super Dowcipy były miejscem, gdzie każdy uzdolniony czytelnik mógł przesłać swoje autorskie rysunki i komiksy. Były różnej jakości, a najlepsze były publikowane. Najlepsi autorzy byli też prezentowani na oddzielnej stronie (zdjęcie, informacje i kilka rysunków). W większości byli to nastolatkowie. Później powstała grupa stałych współpracowników, którzy otrzymywali z wyprzedzeniem tematy najbliższych numerów, do których mogli stworzyć rysunki.

9) Super Dowcipy naszpikowane były dowcipami, ale też rysunkami. Często rysunki zgrupowane były tematycznie i nawiązywały do drukowanych niedawno tematów numeru. Bo np. po numerze z Batmanem czytelnicy wysyłali dużo rysunków, których był bohaterem.

10) Super Dowcipy drukowały także rysunki kilku autorów profesjonalnych, zaproszonych przez Sadurskiego do współpracy. Osoby pełnoletnie otrzymywały honoraria.

miesięcznik czasopismo Super Dowcipy ciekawostki kawały dowcipy
Rok 1998. Miesięcznik Super Dowcipy ciekawostki (z redakcyjnego archiwum)

Super Dowcipy – kolejne ciekawostki

11) Super Dowcipy często zaskakiwały tematami drukowanych dowcipów. Obok znanych tematów, drukowano np. autorskie dowcipy o Supermanie, MacGyverze, o Drużynie A, Z Archiwum X, o filmie Gwiezdne wojny, o Robocopie, o Disco Polo, jaskiniowcach, wampirach, itd. Nigdy wcześniej ani później żaden wydawca nie próbował tego robić. Do dziś na wielu stronach internetowych można znaleźć skopiowane z „SD” dowcipy, które stworzono w redakcji.

12) Na ostatniej stronie Super Dowcipy drukowały 3-klatkowy komiks „Przygody punka Franka”. Autorem był Szczepan Sadurski. Z czasem pomysły odcinków proponowali czytelnicy (nazwisko było drukowane obok komiksu, a współautor dostawał pocztą nagrodę). Komiks ukazywał się od pierwszego numeru (gdy „SD” był 16-stronicowy). Podobno wielu czytelników lekturę każdego numeru zaczynało właśnie od komiksu z Frankiem.

Przygody punka Franka komiks w Super Dowcipach komiksy dowcipy Szczepan Sadurski
Przygody punka Franka – kilka komiksów na jednej z wystaw Szczepana Sadurskiego

13) Spośród cyklicznych rubryk, jakie ukazywały się w Super Dowcipach, wymieńmy kilka: Super Zagadki, Jak się nazywa…?, Wiadomości (cykl przypominamy obecnie w DobryHumor.pl), Listy do nas, Uwaga talent, Krzyżówka.

14) Gdy w Polsce pojawił się Internet, Super Dowcipy i inne czasopisma Wydawnictwa Superpress trafiły do sieci. Pojawiały się reklamy, a na ówczesnej stronie DobryHumor.pl (potem też Sadurski.com) można było zobaczyć aktualne okładki numerów dostępnych w kioskach. Superpress wraz z portalem Onet w końcu lat 90. współtworzyło popularny serwis z dowcipami. Trafiały tam m.in. dowcipy z Super Dowcipów.

15) Wraz z sukcesywnym spadkiem nakładu czasopism, Super Dowcipy musiały przystosować się do nowych warunków. Między 1995 a 2006 r. „SD” były 16-stronicową składanką (strony przed przeczytaniem należało rozciąć – tak samo jak w przypadku Dobrego Humoru). W 2006 r. zmieniły formę. Miały 32 strony cz-białe + kolorową okładkę na kredowanym papierze (taką sama formę miały „103 Najlepsze Dowcipy”, wydawane od 1993 roku).

16) Ostatni numer „SD” ukazał się w 2013 r. i był to nr 3(164). Była to 777. publikacja Wydawnictwa Superpress. Ukazało się 164 numery Super Dowcipów i przez 18 lat istnienia nie było żadnej przerwy w ukazywaniu się tego czasopisma.

A co z Sadurskim?

17) Dawni czytelnicy Super Dowcipów i innych gazetek Superpressu zawsze będą je kojarzyć z osobą Szczepana Sadurskiego. Pewnie jesteś ciekawy, czym się obecnie zajmuje? Rysuje dla prasy (np. do każdego numeru ogólnopolskiego dziennika Trybuna), do podręczników szkolnych i na potrzeby szeroko rozumianej reklamy (Rysunki.pl). Tworzy karykatury portretowe (Karykatury.com) na prezent, także podczas eventów firmowych i prywatnych w całej Polsce. Dzięki nazwisku i charakterystycznemu podpisowi, często jest rozpoznawany.

karykatury na żywo karykaturzysta eventowy żarty kawały humor
Karykatury na żywo w wykonaniu Sadurskiego. Na jedną potrzebuje średnio 100 sekund. Nic dziwnego, że obecnie jest wziętym karykaturzystą eventowym

Jako specjalista od humoru i karykatury, jest zapraszany na rozmaite imprezy od Australii, przez Europę po USA. W Nowym Jorku prasa pisała, że jest jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Wciąż szefuje wymyślonej przez siebie w 2001 r. Partii Dobrego Humoru, która za granicą znana jest jako Good Humor Party. Od 2012 r. kontynuuje artystyczny projekt o nazwie Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper). Prowadzi portal informacyjno-rozrywkowy Sadurski.com, jest też obecny na Facebooku.

Super Dowcipy ciekawostki: (c) DobryHumor.pl

Zobacz też:
> Punk Franek ciekawostki
> Wydawnictwo Superpress informacje
> Superpress – spis publikacji

humor upały dowcipy o upałach kawały żarty

Dowcipy o upałach

mężczyzna humor jądra dowcipy o męskich jądrach żarty jaja

Dowcipy o męskich jądrach