Szczepan Sadurski dobry humor dowcipy kawały rysunki żarty
Szczepan Sadurski

Jeśli chciałbyś znaleźć w Polsce osobę, która kojarzy się z określeniem dobry humor, to skojarzenie może być tylko jedno: Szczepan Sadurski. Rozwesela już kilka pokoleń Polaków, odkąd zadebiutował w prasie w 1979 roku.

Rysunki satyryczne w prasie

W latach 80. jako rysownik satyryczny opublikował kilka tysięcy dowcipnych rysunków w ponad 100. tytułach prasowych. W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego pisma satyrycznego Szpilki. Otrzymał Srebrną, a rok później Złotą Szpilkę – najbardziej prestiżową wówczas nagrodę w konkursie dla rysowników satyrycznych. Publikował w prasie (w tym w najbardziej znanych tytułach) nawet 100 rysunków miesięcznie i niektórzy żartowali, że wkrótce rysunki Sadurskiego każdemu będę wyskakiwać z lodówki.

Ten okres, to także pierwsze wystawy indywidualne, nagrody w konkursach, wywiady, a nawet okładki w kolorowych czasopismach. I współpraca z czasopismem z Chicago. Gdy wszystko w tym zawodzie osiągnął – postanowił zrealizować młodzieńcze marzenie – wydawanie czasopisma z humorem.

Historia Dobrego Humoru Sadurski tygodnik Szpilki
Okładki tygodnika Szpilki z rysunkami Sadurskiego

Dobry Humor

Pierwszy numer ogólnopolskiego miesięcznika z dowcipami Dobry Humor ukazał się we wrześniu 1991 roku. Sadurski zainwestował w nią wszystkie dotychczasowe oszczędności i na dokładkę zapożyczył się u rodziny. Z 20 tys. egzemplarzy (pierwszy numer) zrobiło się 50 tysięcy (drugi) i ponad 70 tysięcy (trzeci). Kilka lat później nakład przekroczył 200 tysięcy. Sprawy związane z prowadzeniem wydawnictwa spowodowały, że Sadurski wraz z rodziną i firmą, przeniósł się z Lublina do Warszawy.

poczucie humoru Polaków gazetki z dowcipami Dobry Humor dowcipy historia Dobrego Humoru
Dobry Humor i 103 Najlepsze Dowcipy – kilka okładek czasopism z dowcipami

Czasopisma z dowcipami

Co 2 lata do Dobrego Humoru dołączały w kioskach kolejne tytuły z humorem: 103 Najlepsze Dowcipy (1993), Super Dowcipy (1995), Dowcip Miesiąca (1997), Dobry Humor-Rysunki (1997) (który potem dwukrotnie zmienił nazwę). Równocześnie w polskich kioskach i punktach sprzedaży prasy było pięć czasopism przygotowywanych przez Sadurskiego.

Gdy w kioskach były gazetki z dowcipami, w księgarniach była seria książek z dowcipami – 333 Najlepsze Dowcipy – Biblioteka Dobrego Humoru. Do tego dużo wyjazdów i wystaw organizowanych w Polsce, które promowały Twój Dobry Humor – pismo satyryczne. Kryzys branży prasowej spowodował kurczenie się wydawnictwa i zamykanie tytułów. W 2012 r. ukazał się ostatni numer Dobrego Humoru. W sumie ukazało się 777 publikacji, w wielomilionowym nakładzie.

Serwis Dobrego Humoru na Onet.pl

Gdy w sieci raczkował Onet.pl, w latach 90-ych Sadurski dostał propozycję tworzenia serwisu z dowcipami i rysunkami. Serwis Dobrego Humoru będący częścią Onetu, pierwszy profesjonalny serwis z humorem w polskim Internecie, miał ogromne zasięgi – jak na owe czasy, bo dostęp do sieci nie był tak powszechny jak obecnie.

Festiwal Dobrego Humoru Gdańsk
Gdańsk, Festiwal Dobrego Humoru 2001. Pierwsza demonstracja Partii Dobrego Humoru

Partia Dobrego Humoru

Rok 2001, to start (nigdy oficjalnie nie zarejestrowanej) organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru. Jej legitymacje trafiały m.in. do znanych satyryków, kabareciarzy, dziennikarzy, aktorów. A ponieważ nie każdy na świecie zna język polski, PDH otrzymała też angielskojęzyczną nazwę: Good Humor Party. W 2012 r. zadebiutował w Nowym Jorku Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), od teraz symboliczna siedziba Partii Dobrego Humoru. W satyryczny projekt włączyło się trochę ludzi z różnych krajów, w kolejnych latach „wieżowiec” wielkości pudełka po paście do zębów został sfotografowany w sumie w kilkuset miastach na całym świecie, poza Antarktydą.

Partia Dobrego Humoru ciekawostki Good Humor Party
Partia Dobrego Humoru – Good Humor Party

Portal DobryHumor.pl i e-Dobry Humor

W 2000 roku zadebiutował w Internecie DobryHumor.pl – portal z dowcipami, humorem i satyrą. Wkrótce jego częścią z szeregiem serwisów tematycznych stał się Sadurski.com, początkowo strona z rysunkami Szczepana Sadurskiego. Ta druga w najlepszym okresie miała 10 tys. osób dziennie. Obecna odsłona portalu jest kolejną i dużo skromniejszą niż kiedyś. Przypomina o czasach, gdy w kioskach był Dobry Humor. Wielu z jego ówczesnych czytelników z sentymentem wspomina gazetkę i wspomnieniami powraca do lat 90-ych.

Festiwal Dobrego Humoru Gdańsk Szczepan Sadurski karykaturzysta
Karykaturzysta Sadurski w kolejnych miastach obiecuje wykonanie kosmicznych ilości karykatur. Czy w obietnicach przebije byłego premiera Morawieckiego?

Najszybszy karykaturzysta

U schyłku Dobrego Humoru, Szczepan Sadurski powrócił do rysowania karykatur portretowych. Tak, jak kiedyś słynął z gazetki Dobry Humor – dziś głównie słynie z rysowania karykatur na żywo, na rozmaitych eventach. W Polsce i innych krajach. Prasa w Nowym Jorku pisała, że jest jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Wielu uważa, ze niemożliwa jest tak ekspresowa wydajność – 100 sekund na wykonanie jednej karykatury. Zmieniają zdanie, po zaproszeniu Sadurskiego na swój event.

Nadal tworzy rysunki humorystyczne, które są wykorzystywane na różne sposoby. Ilustruje książki i podręczniki szkolne, tworzy portale satyryczne w Internecie, występuje w programach telewizyjnych. Dużo jeździ po Polsce i świecie – zawodowo i prywatnie. I jest otwarty na kolejne ciekawe propozycje.

Szczepan Sadurski humor rysunkowy
Galeria z humorystycznymi rysunkami Sadurskiego

Obejrzyj film o Sadurskim

Obecnie o Szczepan Sadurskim powstaje film dokumentalny, który ma być gotowy w 2025 roku. Dowiesz się o jego barwnym, pracowitym życiu znacznie więcej niż z powyższego artykułu. Na przykład o tym, jak w stanie wojennym generał Jaruzelski zareagował na rysunek Sadurskiego, który wywołał polityczną burzę.

Zobacz też:

> Rysunki.pl – rysunki Sadurskiego
> Karykatury.com – karykatury Sadurskiego

Przygody punka Franka komiks w Super Dowcipach komiksy dowcipy Szczepan Sadurski
Punka Franek, postać z komiksu Sadurskiego. Fragment planszy będącej częścią wystawy retrospektywnej, którą można wypożyczyć