Warszawa ciekawostki o polskiej stolicy. Zaskakujące fakty z historii, nieznane informacje, które zadziwią nawet historyków
Warszawa ciekawostki z historii – całkiem nieznane
1) Już Mieszko I przyjeżdżał na weekendy w okolice Warszawy, na organizowane przez Litwinów zawody myśliwskie. To wtedy poznał późniejszą żonę Dąbrówkę, z którą w tajemnicy przed Litwinami i pracownikami ochrony jeździli na rowerach, a w wolnych chwilach zbierali jagody i podpatrywali zwyczaje niedźwiedzi.
2) Kazimierz Wielki, który jak mawiają „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, zlecił architektowi Bernardo Morando zaprojektowanie Stadionu Narodowego, który potem stanął w Warszawie. Reprezentacja Rzeczpospolitej w pierwszym meczu zmierzyła się z Portugalią. Ronaldo strzelił dwa gole w ostatniej minucie spotkania, z czego jednego po sprawdzeniu techniką VAR sędzia nie uznał.
Dlaczego Wieża Eiffla nie stanęła w Warszawie?
3) Słynna wieża Eiffla tak naprawdę miała stanąć nie w Paryżu, lecz w Warszawie, w miejscu, gdzie obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki. Aby ukarać Polskę za powstanie styczniowe, sprzeciwił się temu car Piotr XVII. To dzięki niemu Paryż zyskał atrakcję turystyczną, która przyciąga turystów z całego świata.
Warszawski wodospad – największym na świecie
4) Wodospady Wiktorii znajdujące się na terenie Puszczy Kampinoskiej odkryto dopiero po wojnie i nie zauważyli ich nawet partyzanci z AL. Hugo Kołłątaj, który przypadkowo dotarł tu jako pierwszy, nazwał je na cześć swej ukochanej żony, Wiktorii. Nigdy nie dowiedział się, ze tak naprawdę miała na imię Cecylia.
Kto założył Legię?
5) Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia Warszawa został założony przez miłośnika futbolu, Stanisława Augusta Poniatowskiego, jeszcze zanim został polskim królem. Potem, w czasach króla Łokietka, zaproponowano mu honorowe członkostwo w klubie kibica, jednak odmówił.
Wiewiórki na Szczęśliwicach
6) Park Szczęśliwicki w dzielnicy Ochota znajduje się dokładnie 1000 km w linii prostej od nowojorskiego Central Parku oraz 20 km od Krzywej Wieży w Pizie. Żyjący tu unikalny gatunek wiewiórki żywi się cukierkami przynoszonymi przez dzieci. To powoduje, że utuczone wiewiórki zapomniały o umiejętności wspinania się po drzewach i kryją się w dziurach wykopanych przez krety.
7) Zamek Królewski w Warszawie po zburzeniu podczas potopu szwedzkiego, został odbudowany dopiero kilkaset lat później. Kolejni królowie musieli codziennie dojeżdżać do stolicy z Wawelu, aby wypełniać swoje obowiązki.
Zadziwiająca historia warszawskiego Zoo
8) Warszawskie Zoo początkowo było kurnikiem, do którego nocą zakradały się sprytne lisy z okolic Otwocka. Punktem zwrotnym w historii tej placówki było sprowadzenie lwa z Zoo w Prisztinie. Gdy ten rozprawił się z lisami, zdecydowano o powiększeniu powierzchni parku i budowie klatek dla pingwinów prowansalskich.
Słynne warszawskie wynalazki
9) Na każdy wie, że jeansy, Coca-Colę oraz koło wynaleziono w Warszawie. Było to tak dawno, że nie pamiętał tego nawet piewca powojennej stolicy, Stefan Wiechecki. Dywagacje na temat powstania koła, CoCa-Coli i jeansów podawane w innych źródłach, szczególnie w serbskiej Wikipedii, można o kant d…y potłuc.
Najstarsza dzielnica Warszawy
10) Pierwszą dzielnicą miasta Warsa i Sawy oraz warszawskiej syrenki, był Ursynów. Miał tu stanąć Zamek Królewski, pomnik Kopernika, potem także dworzec PKP Warszawa Centralna, jednak sprzeciwiła się temu miejscowa ludność, która wolała socjalistyczne bloki. Dodajmy, że mural na Ursynowie przedstawiający Kazimierza Deynę, namalował Jan Matejko. Ponieważ było to późną jesienią, nabawił się wtedy reumatyzmu. Niestety nie było jeszcze wtedy Szpitala Południowego.
Warszawa ciekawostki: (c) DobryHumor.pl
Jesteś nauczycielem? Zadaj uczniom pracę domową – niech policzą ile w tym tekście jest fejków.
Zobacz też:
> Ciekawostki o Ursusie
> Muranów